سوالات متداول

 


1- چگونه می توان فرق طلا و بدل را متوجه شد؟

اگر به طلا فروشی مراجعه می‌کنید تا محصول طلایی را بخرید، این امکان که خودتان مطمئناً و 100 درصد بتوانید تشخیص دهید طلایی که قصد خریدار آن را دارید، اصل است یا تقلبی، وجود ندارد. حتی بعضی از طلافروشان به این قضیه اعتراف می‌کنند که با وجود گذراندن دوره‌های فنی تشخیص و تمیز طلا و یا کسب اطلاعات از افراد باتجربه هم‌صنف خود باز هم امکان خطا در تشخیص اصل بودن بعضی از اجناس طلا، وجود دارد.

حقیقت این است که هر طلافروشی با صدور فاکتور برای محصول طلا، طلای خریداری شده را تضمین کرده و در قبال اصلی یا تقلبی بودن، آن مسئول است. یک طلا فروش در این زمینه چنین اظهار نظر می‌کند: تشخیص اصل یا تقلبی بودن در اکثر موارد توسط خریداران امکان‌پذیر نیست. اما ما در مقابل فاکتوری که به شما ارائه می‌کنیم، مسئولیت داریم و باید به اتحادیه طلا و جواهر پاسخگو باشیم.

طلا فروش دیگری در این زمینه می‌گوید: فاکتوری که به شما ارائه می‌شود، معتبر است. با این حال در صورت هرگونه مشکل، طلا فروش صادر کننده فاکتور در صورت شکایت شما و تأیید اصل نبودن جنس طلا باید پاسخگو باشد.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر در این زمینه معتقد است: معمولاَ طلاهای همه واحدهای طلافروشی هر 2 ماه یک‌بار توسط بازرسان اتحادیه طلا و جواهر کنترل و نمونه‌برداری می‌شود تا طلای تقلبی ساخته نشود. علاوه بر آن در فاکتور فروش قید می‌شود که عیار طلا 18 است و مارک سازنده طلا نیز مشخص است که نشان‌دهنده هویت فروشنده آن است.

 وی در زمینه تمهیداتی در زمینه بالا بردن ضریب اطمینان ملاک تشخیص خریداران می‌افزاید: با مؤسسه استاندارد هماهنگ شده تا در آینده‌ای نزدیک علاوه بر انگ 750 که درون محصول حک می‌شود، انگی استاندارد (کدی از طریق مؤسسه استاندارد) نیز به خود تولیدکنندگان داده شود که این انگ نیز علاوه بر انگ 750، درون محصول حک شود.

 

 

آیا طلا را با هدف سرمایه گذاری بخریم؟

 

در حالی كه قیمت های طلا به ركورد جدیدی رسیده، بسیاری از كسانی كه پیش از این نگران بودند طلا را به قیمت خیلی بالایی خریداری كنند و برای سال ها حاضر به سرمایه گذاری بر روی آن نبودند، تغییر عقیده داده اند.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با تحول بازار در هفته های اخیر، حتی بدبین ترین سرمایه گذاران نیز استراتژی های خود را تغییر داده اند و صعود بی وقفه طلا كه در تازه ترین ركورد خود به بالای هزار و ۹۱۰ دلار در هر اونس رسید، تا اندازه ای به دلیل تغییر باور این افراد بوده است.

 

كارگزاری آنلاین "ای ترید" می گوید: مشتریانش سه برابر بیشتر از بزرگ ترین صندوق سرمایه گذاری طلا، در ماه اوت در مقایسه با مدت مشابه در ماه ژوییه، خرید و فروش كردند و البته بیشتر به جای فروش، خرید كردند.

 

اسكات كارتر، مدیر اجرایی گولداین اینترنشنال نیز كه یك شركت فروش طلا در سانتامونیكای كالیفرنیاست، عنوان می كند: شركتش شاهد افزایش حدود ۲۰ درصدی فروش سكه، شمش و سایر اشكال فیزیكی طلا از زمانی بوده كه موسسه "استاندارد اند پورز" رتبه اعتبار مالی آمریكا را در پنجم ماه اوت كاهش داد.
از نظر بسیاری از كارشناسان، این یك شاخص معكوس نهایی است كه نشانه رسیدن قیمت های طلا به سطح بالاست. هنگامی كه سرمایه گذاران خرد هجوم می آورند، تصور بر این است كه بازار وارد قلمرو حباب شده است. جان گاگل، مشاور مالی در شارلوت ان سی می گوید مردم بدون توجه به قیمت و تنها به این دلیل كه همه این كار را انجام می دهند، به سمت طلا هجوم می آورند.
بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، شهرت طلا به عنوان پناهگاه مطمئن، جذابیتش را افزون تر كرده است بویژه كه بازارهای سهام و اوراق قرضه همان طور كه اكنون هستند، بی ثبات به نظر می رسند اما این فلز به سختی در برابر فراز و نشیب خود مصمون است.

 

قیمت های طلا پس از اینكه به قیمت تطبیق داده شده با تورم بالای دو هزار و ۴۰۰ دلار در هر اونس در سال ۱۹۸۰ رسید، طی دو سال بعد بیش از ۵۰ درصد كاهش یافت و هنوز هم به آن بهای تطبیق داده شده با تورم بالا نرسیده است. به تازگی نیز دارایی هایی كه پناهگاه مطمئن شمرده می شوند افت كرده اند. قیمت نقره پس از اینكه در اواخر آوریل به ۴۹ دلار در هر اونس رسید، در طی یك هفته ۳۰ درصد كاهش یافت.

 

با این حال به دلیل اینكه طلا گرایش دارد در طول ركودهای اقتصادی درازمدت یا دوره های تورمی كه هر دو همچنان احتمال های واقعی در آمریكا هستند، عملكرد خوبی داشته باشد، برخی پیش بینی می كنند طلا در سال جاری به حركت صعودی ادامه می دهد.
تحلیلگران بانك "جی پی مورگان چیس" می گویند: طلا تا پایان سال جاری ممكن است حداقل به دو هزار و ۵۰۰ دلار در هر اونس برسد كه ركورد جدیدی از نظر شرایط تطبیق یافته اسمی و تورمی است.
فیلیپ استریبل، استراتژیست بازار ارشد در "ام اف گلوبال"، هم به سرمایه گذارانی كه برای نخستین بار وارد سرمایه گذاری طلا می شوند، اتخاذ یك استراتژی كند ولی مداوم را توصیه می كند. وی می گوید: هر ماه نیم درصد از سرمایه خود را از بخش های دیگر خارج كرده و وارد طلا یا صندوق سرمایه گذاری فلزات ارزشمند كنید.

 

سوال: چرا وزن طلا و جواهرات ذکر نشده است؟

به دلیل اینکه این مدل ها در اوزان مختف قابل تهیه و ساخت هستند و این بستگی به میزان بوجه شما دارد، به طوری که هر چه وزن طلا و جواهر که سفارش میدهید بیشتر باشد به مراتب قیمت آنها بیشتر و هر چه وزن آن کمتر باشد ، قیمت پایین تر خواهد بود .
برای مثال انگشتر به قیمت 4.500.000 هزار تومان در معرض دید شما عزیزان است اگر از وزن طلا و خصوصاً نگین آن کمتر نمایید قیمت آن به 1.500.000 هزار تومان کاهش پیدا خواهد کرد. باز هم گفتنی است که این میزان قیمت بسته به مقدار بودجه ای است که شما در نظر دارید. یعنی کمتر از 1.5 میلیون و بیشتر از 4.5 میلیون هم خواهد شد.

 

سوال: آیا میتوانیم مدلی را که انتخاب میکنیم درنگین آن را تغییر دهیم ؟

بله این کار امکان پذیر است شما میتوانید نوع نگین را تغییر دهید. برای مثال اگر انگشتر یاقوت انتخاب کردید میتوانید از همان طرح استفاده کنید ولی بجای یاقوت ، آن سنگ دلخواه خود را ( الماس زمرد و ... ) را بروی مدل قرار دهید. حتی میتوانید روی طرح آنهم دست ببرید و به شکل دیگری سفارش دهید.

 

سوال: نگین ها چه فرقی با هم دارند و دلیل قیمت گذاری آنها چگونه است؟

هر چه نگین ها کم یاب تر باشند، تراش آنها زیباتر وخصوصا درجه خلوصیت آن بیشتر باشد قیمت مربوط به نگین بیشتر خواهد شد.

 

قابل توجه مردم عزیز درباره طلا و جواهر ( بسیار مهم)

برای مثال : انگشتری در بازار ایران به قیمت 500 هزار تومان به فروش میرسد . مدل آن انگشتر را بگویید تا زیر قیمت بازار برای شما تهیه گردد . هر نوع طلا و جواهری در ایران و جهان بخواهید برای شما عزیزان ساخته خواهد شد .
حالا دیگر فرقی فرقی نمیکند که مدل انگشتر، گوشواره ، دستبند ، ست کامل ، و یا ... باشد.

 

 • طلا و جواهر را بدون فاکتور به هیچ عنوان از مغازه . اشخاص و ... نخرید.
 • بهترین خریدها را بعد از تحقیق درست میتوانید داشته باشید . پس عجله نکنید.
 • برای خرید همیشه قیمت روز طلا را داشته باشید و اگر کار خارجی خریداری میکنید حتما از فروشنده بخواهید در فاکتور (که همان سند فروش شما است قید شود که نام کشور سازنده را در فاکتور ذکر نمایید)
 • هنگامی که بعد از خرید وارد خیابان میشوید به یاد داشته باشید که نباید طلا و جواهر شما طوری باشد که جلب توجه کرده و حتی المکان از ساک یا کیف مغازه طلا فروشی استفاده نفرمایید، برای اینکه روی این ساک ها یا کیف ها نام طلا فروشی قید شده و برای سوء استفاده کنندگان و کیف قاپان بسیار جذاب بوده و ممکن است شما به خطر بیفتید.

صابون مد، به تن طلا و جواهر هم خورده است. این روزها اگر چه به اقتضای مد، مارك هایی مانند لوئیس ویتون و بولگاری، ویترین های طلا و جواهرفروشی ها را پر كرده اند، اما برای یك انتخاب خوب در دنیای طلا و جواهر باید به چند نكته توجه كنید. از جمله اینكه:

 • اگر پوست تان سفید یخی است، ترجیحا به جای طلای زرد از طلای سفید استفاده كنید. درخشندگی طلای سفید، زیبایی و جلوه پوست تان را بیشتر می كند.
 • اگر پوست تان گندمگون (رنگی مابین سفید و برنزه) است، استفاده از طلای زرد و تركیب آن با طلای قرمز برای جلوه پوست تان مناسب تر است.
 • اگر پوست تان برنزه یا سبزه تیره است، ترجیحا از زیورآلاتی استفاده كنید كه تركیبی از طلای سفید و زرد باشند.
 • در مهمانی های رسمی اگر تنها نگین انگشتر و یا نگین آویز گردنبندتان همرنگ لباس یا مكمل رنگ لباستان باشد، مناسب تر است.
 • گردنبند پهن، اصطلاحا اسپرت است و استفاده از آن در محافل رسمی چندان مرسوم نیست. بهتر است كه از این گردنبند ها در مهمانی های صمیمی و محافل دوستانه استفاده كنید. این را هم فراموش نكنید كه اگر گردنبندتان پهن باشد و نگین های رنگی داشته باشد، چهره تان عبوس و گرفته به نظر می رسد.
 • وقتی از گردنبند پهن استفاده می كنید، بهتر است از گوشواره صرف نظر كنید ، چون بخشی از فضایی كه برای جلوه ی گوشواره تان لازم است، توسط پهنی و درخشندگی گردنبندتان از بین می رود. ضمنا بهتر است كه رنگ سنگ های به كار رفته در جواهرتان با رنگ پوست تان هماهنگ باشد.
 • موقع انتخاب دستبند دقت كنید كه دستبندتان تنگ نباشد و ضمنا آنقدر هم بزرگ نباشد كه با كاهش وزن تان توی دست لق بزند یا از دست بیفتد. اگر دست تان نسبتا چاق است، دستبندی انتخاب كنید كه كیپ دست تان نباشد. دستبندهای تنگ، دست تان را چاق تر از آن چیزی كه هست، نشان می دهند. در انتخاب دستبند باید راحتی دست را هم در نظر بگیرید. اگر دستبندتان باعث درد یا حس گرفتگی در مچ دست تان می شود، همیشه حس ناخوشایندی خواهید داشت و از خریدتان ناراضی خواهید بود.
 • اگر گوشواره ای با آویز بلند دارید، بهتر است از گردنبند صرف نظر كنید تا جلوه ی گوشواره تان بیشتر شود. اگر گردنی كشیده و بلند دارید و اگر موهایتان كوتاه است یا اگر موهای بلندی دارید كه همیشه جمع می كنید، بهتر است از گوشواره های بلند و پهن استفاده كنید. اگر گوش های كوچكی دارید، ترجیحا از گوشواره های چسبان استفاده كنید.
 • از طرح های جدید طلا و جواهر می توان به این موارد اشاره كرد: طرح های چوپارد ، كه در آنها چندین جواهر در یك محفظه شیشه ای به صورت معلق قرار می گیرند. كارهای مرصع كاری پنهان،كه یك نگین بزرگ از به هم پیوستن چندین نگین كوچك تر تشكیل می شود به نحوی كه از دور فقط یك تكه بزرگ نگین به نظر می رسد. و توری های بسیار نازك و ظریف، كه برگرفته از طرح های ایتالیایی و سوییسی است.
 • خطر بروز حساسیت های پوستی در استفاده از انگشتر، گردنبند، گوشواره و دستبند وجود دارد. اگر با نشانه هایی از حساسیت پوستی مواجه شدید، حتما برای درمان به پزشكان مراجعه كنید .

طلا برای همیشه ماندگار است و علاوه بر اینکه از مالکیت آن لذت میبرید ، پشتوانه مالی و حتی گاهی اوقات سرمایه خانوادگی شما هم میباشد.


دانستنیهای طلا

 

طلا فلزی است كه در حالت طبیعی درتمام سنگهای قشر زمین اعم از آتشفشانی و رسوبی همچنین در آب دریاها و اقیانوسها یافت می‌شود. مقدار تقریبی طلا در سنگهای آتشفشانی 62% قسمت در میلیون و در سنگهای رسوبی 15% قسمت در میلیون می‌باشد. طلای طبیعی توسط رنگ، خاصیت چكش خواری، وزن و خاصیت برش برداشتن از دیگر كانیها قابل تشخیص است. از فلز طلا بطور عمده بمنظور سكه زنی و تهیه شمش و پشتوانه ارزی استفاده می‌شود. طلا در تولید لوازم مختلفی بكار می‌رود كه جواهرات زینتی در صدر آنها قرار می‌گیرند.علاوه بر این امروزه، انواع آلیاژهای طلا در صنعت ارزش روزافزونی پیدا كرده است.


طلا یكی از چگال ترین فلزات است. مكعبی از طلا به ضلع یك سانتیمتر دارای وزنی برابر 19.25 گرم یا بیش از دوبرابر وزن یك سانتیمتر مكعب آهن است. طلای خالص آنقدر نرم است كه با ناخن می‌توان روی آن خراش انداخت. طلا در مقایسه با فلزلت دیگر از خاصیت ورقه و مفتول شدن بیشتری برخوردار است.طلا را می‌توان بصورت ورقه ای به ضخامت یكصدهزارم میلیمتر نازك كرد یا مفتولی از آن ساخت كه كه هر متر 0.0005 گرم وزن داشته باشد. نقطه ذوب طلا 1064.76 درجه سانتی گراد و نقطه جوش آن 2700 درجه سانتی گراد است. سختی این فلز بر حسب موس 3-2.5 و با مقیاس برینل مساوی 18.5 است.

عدم میل تركیب طلا با اكسیژن هوا و حفظ خواص ظاهری آن موجب رضایت خاطر طلا و جواهرسازان است بویژه آنكه با هر وسیله ای می‌توان روی طلا كار كرد و آن را در تمام فرآیندهای ساخت مصنوعات طبیعی بكاربرد.از آنجایی كه طلای خالص بسیار نرم است آن را با فلزات دیگر بصورت آلیاژ در می‌آورند. استفاده از طلا در جواهرسازی، ضرب مسكوكات و علوم و فنون مختلف دامنه روزافزونی پیدا كرده است.بیشتر طلاهایی كه تا كنون در سراسر دنیا استخراج گردیده در خزانه های دولتی و بانكهای بزرگ بمنظور موازنه پرداختهای تجاری با كشورهای خارجی نگهداری می‌شود.

رنگ بندی طلا


در بین رنگهای طلا زرد برای غالب طلا و جواهرسازان مقبولیت بیشتری پیدا كرده است و استفاده از آن متداول تر است. مصرف طلای سفید را معمولا برای الماس در نظر می‌گیرند زیرا از لحاظ همرنگی با آن توازن بیشتری دارد. طلای قرمز اكثرا همراه با طلای زرد بمنظور ایجاد تناسب در رنگ بكار می‌رود. طلای سبز رنگ نیز معمولا برای كاربرد قطعات جواهری كه آنتیك دارند مورد مصرف قرار می‌گیرد.


هرگاه در آلیاژ طلا با نقره كه رایج ترین آلیاژ است 50 تا 60 درصد نقره بكار رود رنگ طلا زرد مایل به سفید كه اصطلاحا طلای گبری گفته می‌شود، خواهد شد و چنانچه 25 درصد آن باشد رنگ آلیاژ حاصله سفید مایل به سبز می‌شود كه این هر دو در جواهرسازی كاربرد فراوان دارد. آلیاژ طلا با چند فلز دیگر كه اسامی آنها خواهد آمد به رنك سفید بوده و این آلیاژ از 80 درصد طلا، 16 درصد نیكل، 3 تا 4 درصد روی و گاهی 1 درصد مس تشكیل شده است. آلیاژ طلا و مس با 75 درصد طلا و 25 درصد مس كه رنگ آن مایل به سرخ می‌باشد در صنعت سكه سازی كاربرد داشته و مس در این میان نقش سخت كننده را دارا می‌باشد.


نكته مهم در اینجا این است كه طلای قرمز از طریق كاهش مقدار نقره و افزایش مس بدست می‌آید. طلای سبز با كاهش مقدار مس و افزایش مس بدست می‌آید. طلای سبز با كاهش مقدار مس و افزایش مقدار مقدار نقره تهیه می‌شود و طلایی كه بمنظور مینا كاری بكار گرفته می‌شود بایستی ترجیحا دارای مقدار اندكی روی باشد. گاهی نیز در تركیب طلای سفید 18 عیار به جای روی پالادیم بكار می‌رود. در یك طبقه بندی دیگر از نسبت درصد فلزات مختلف در آلیاژهای رنگی طلا ذكر گردیده كه برای تهیه سفید با عیار 18 می‌بایست 750 قسمت آن را طلا، 50 قسمت را نقره نقره و 200 قسمت را پالادیم درنظر گرفت یا اینكه 750 قسمت را طلا، 135 قسمت را نیكل و 85 قسمت را مس و 30 قسمت را روی انتخاب كرد.

آلیاژهای طلا

طلا و نقره به هر نسبتی با یكدیگر با یكدیگر تشكیل آلیاژ می‌دهند. هرگاه درچنین آلیاژی 60 - 50 در صد نقره بكار رود آلیاژی به رنگ زرد مایل به سفید تشكیل خواهد شد. هرگاه میزان نقره 25 درصد باشد آلیاژ حاصله سفید مایل سبز خواهد شد كه آلیاژ در طلا و جواهر سازی كاربرد زیادی دارد. آلیاژ طلا و مس با 75 درصد طلا و 25 درصد مس به رنگ به رنگ زرد مایل به سرخ در سكه سازی كاربرد دارد. طلای قرمز با افزایش درصد مس بدست می‌آید. طلای ارغوانی آلیاژی از 75.49 درصد طلا و بقیه آلومینیوم است و طلای آبی رنگ روشن حاوی 53.83 درصد ایندیوم و 46.17 درصد طلا می‌باشد. در هر صورت با تغییرات لازم در میزان درصد طلا و عناصر آلیاژی دیگر رنگهای متنوعی از طلا بدست می‌آید.

مقیاس عیار در حقیقت مقدار طلای خالص در 24 قسمت قسمت از كل فلز است یعنی اینكه عیار طلای 100 درصد خالص 24 در نظر گرفته می‌شود به عبارت دیگر واژه عیار بیامگر میزان خلوص آن در 24 قسمت می‌باشد. بهترین طلای تجاری كه در ساخت زیور آلات به كار می‌رود 22-14 عیار است. سكه های داخلی طلا عموما 21.6 عیار هستند یعنی در آنها 90 درصد طلا وجود دارد.


نسبت طلا را گاهی اوقات در هزار قسمت در نظر می‌گیرند با یك تناسب ساده می‌توان مثلا متوجه شد كه طلای 18 عیار در چند هزار است.


فرمول كاهش عیار

هنگامیكه قرار باشد از یك طلای پرعیارتر طلای كم عیارتر تهیه گردد بایستی مقداری فلز بار به آن اضافه شود تاعیار مطلوب بدست آید در این زمینه از رابطه زیر استفاده می‌شود:


M=mg(k2-k1)/k1

M وزن فلز بار برای تقلیل دادن عیار.
mg وزن طلا.
k1 عیاری كه مورد نظر است(عیار مطلئب).
k2 عیار موجود.

 

 

 

دانستنی های طلایی


طلا یکی از کمیاب‌‌ ترین فلزات دنیا با نقطه ذوب ۱۰۶۴ درجه سانتیگراد و نقطه جوش ۲۸۰۸ درجه سانتیگراد است. علامت اختصاری ...طلا چیست و چرا از آن با علامت اختصاری شیمیاییAU یاد می‌شود؟

 

طلا یکی از کمیاب‌‌ ترین فلزات دنیا با نقطه ذوب ۱۰۶۴ درجه سانتیگراد و نقطه جوش ۲۸۰۸ درجه سانتیگراد است. علامت اختصاری شیمیاییAU آن است که در واقع اختصار لغت لاتین طلا Gold یعنی Aurum است که معنای ادبی آن درخشندگی فراوان Glowing down است.

 

طلا به دلیل دارا بودن صفات و ویژگی های متعدد و ذاتی، طی مرور سالیان متمادی به یکی از مفیدترین و ارزشمندترین فلزات تبدیل شده. به علاوه رسانا بودن عالی این فلز و ضدزنگ بودن آن نسبت به آب و اکسیژن جزو مهمترین ویژگیهای حائز اهمیت به‌شمار می‌رود.

 

 ریشه لغت طلا از کجا آمده؟

 

چنین به‌نظر می‌رسد که لغت طلا دارای ریشه هند واروپائی از لغت زرد Yellow است که بیانگر یکی از بارزترین ویژگیهای طلا است و نشاندهنده شباهت‌های لغت طلا در زبان‌های مختلف است، برای مثال می‌توانید به موارد زیر توجه نمائید: زبان نروژیGull، زبان دانمارکی Guld، زبان انگلیسیGold، زبان فنلاندیKulta، زبان آفریقای جنوبیGoud، زبان آلمانیGold، زبان هندی .Gulden

 

از چه زمانی خلوص طلا‌ را با قیراط (عیار ) می‌سنجند؟

 

ریشه این کار به دوران باستان به‌ مناطق خاورمیانه و حوالی دریای مدیترانه باز می‌گردد، در واقع از همان زمان بود که از قیراط به‌عنوان معیاری برای سنجش درجه خلوص آلیاژ طلا استفاده شد.

 

 قیراط (عیار) چیست؟

 

در قدیم از معیار یک قیراط به‌عنوان واحدی برای سنجش لوبیا و یا دانه درخت استفاده می‌شد که توسط تاجران عهد باستان در خاورمیانه به‌کار می‌رفت. یک قیراط معادل۲۰۰ میلی‌گرم است.

 

با در نظر گرفتن کل طلای موجود در دنیا، طول آن چه اندازه خواهد بود؟

اگر کل طلای تولید شده تا به امروز را به‌صورت یک سیم نازک ۵ میکرونی در نظر بگیریم، می‌توان چنین مفتول نازکی از طلا را ۷۷ میلیون بار دور کره زمین پیچید


 

یک گزارش تحقیقی درباره جواهرات عروسی


متخصصین می‌گویند: حتی در دوران نابسامان اقتصادی کنونی، در آمار تقاضا برای جواهرات عروسی هیچ نشانی از رکود یافت نمی‌شود ...سالانه ۷۰ بیلیون دلار تجارت خرده‌فروشی!
ممکن است هر یک از شما به هنگام تهیه مقدمات عروسی خود به گریه بیفتید اما یک جواهرساز هرگز!
متخصصین می‌گویند: حتی در دوران نابسامان اقتصادی کنونی، در آمار تقاضا برای جواهرات عروسی هیچ نشانی از رکود یافت نمی‌شود.
نینا لارنس Nina Lawrenle، ناشر مجله براید Bride می‌گوید: در حالی که برای خرید جواهرات می‌توان با صلاحدید و اختیار و تفکر کافی اقدام نمود اما برای خرید جواهرات عروسی چنین شرایطی حاکم نیست. مصرف‌کنندگان جواهرات ممکن است به موقع خرید مردد بوده و فکر کنند که این پول را می‌توانند صرف رفتن به مسافرت و گذراندن یک تعطیلات عالی بکنند اما یک داماد جوان هیچگاه خرید هدیه برای عروس خود را به تعویق نمی‌اندازد و در خرید برای عروس خود خساست به خرج نخواهد داد.
هیچ شکی نیست که بازار عروسی دارای آنچنان گستردگی و وسعت خاصی است که گروههای متعددی آن را ارزیابی می‌کنند. آمارهای ارائه شده - با توجه به این که چه کسی این ارزیابی را انجام می‌دهد و بر روی چه گروهی مطالعه می‌شود - متفاوت است. عروسها و دامادها به طور تقریبی سالانه معادل ۳۲ الی ۷۰ بیلیون دلار تجارت خرده‌فروشی می‌کنند که این طبقه‌بندی شامل مسافرت‌های ماه عسل، هدایای عروسی، سرویس‌های پذیرش و جواهرات است...
فروش حلقه‌های نامزدی یکی از مهمترین رشته‌های مورد فعالیت جواهرسازان است. طبق تحقیقات به عمل آمده توسط دایاموند مارکتینگ گروپ Diamond Marketing Group (DMG) ۷۷ درصد از عروس‌هایی که برای بار اول عروس می‌شوند و ۶۷ درصد از عروس‌هایی که تصمیم به ازدواج مجدد دارند و ۷۴ درصد از تمامی عروس‌ها در سال ۱۹۹۹ حلقه نامزدی الماس نشان دریافت کردند.
دی.ام.جی طبق مطالعات به عمل آمده، دریافت قیمت حلقه‌های نامزدی ۲/۱۳% و فروش آنها ۱/۱۲% در سال ۱۹۹۹ و نسبت به آمارهای ۱۹۹۸ افزایش داشته است. این گروه دیگر آماری پیرامون بهای حلقه‌های نامزدی انتشار نداد، اما سازمان‌های دیگر به بررسی مقادیر صرف شده در این زمینه پرداختند. به عنوان مثال، مدرن براید Madern Bride، برایدز Brides و ان.بی.اس متوجه شدند که...
یکی از آمارهای جالب دیگر که مورخ ۱۹۹۸ توسط مدرن براید و تحت عنوان مطالعه حلقه‌های نامزدی و جواهرات عروسی Engagement Ring & Jewelry Study منتشر شد، چنین آمده است: ۴۴ درصد از پاسخ‌دهندگان همان مبلغی را که گمان می‌کردند، پرداختند اما ۲۲% بیشتر از آنچه گمان می‌کردند، پرداخته‌اند و ۱۶% کمتر از آنچه فکر می‌کردند بابت بهای حلقه نامزدی خود پرداخته‌اند.
 از آن تعدادی که بیشتر از مبلغ موردنظر پرداختند ۴۴ درصد گفته‌اند که انگشتری با سنگهای اعلاتر می‌خواستند و ۱۱% تمایل به کار گذاشتن سنگهای بیشتری روی انگشتر خود داشته‌اند و ۴% فلزات بهتری می‌خواسته‌اند. به نظر شما این زوجها از کجا اطلاعات کافی مربوط به حلقه‌های نامزدی را به دست آوردند؟ آنها ابتدا توسط جواهرسازان خود چنین اطلاعاتی را کسب نمودند. طبق آمارهای مدرن ....
از ۲۴۳ نفر پاسخگو که از بیش از یک فروشگاه بازدید نموده‌اند، ۷۵% گفته‌اند که درصدد مقایسه مجموعه‌ها بوده‌اند و ۶۸% مقایسه قیمت‌ها و ۸% مقایسه و یافتن سرویس‌دهی بهتر بوده‌اند.
بیشتر پاسخ‌دهندگان به مطالعات / تحقیقات مدرن براید (حدود ۴۱%) اذعان داشته‌اند که حلقه‌های نامزدی خود را از فروشگاه‌های جواهر مستقل تهیه نموده‌اند و حدود ۲۹% از عروس‌ها، حلقه‌های خود را از فروشگاه‌های زنجیره‌ای جواهرات و ۸% از آنها حلقه‌های خود را از فروشگاه‌های محلی‌‌‌‌ (Department) تهیه کرده‌اند. آمار جالب توجه دیگری که توسط پاسخ‌دهندگان به مطالعات بریدان گاید عرضه شده،‌‌ چنین می‌گوید که ۹۲ درصد از پاسخ‌دهندگان تمایلی به خرید حلقه‌های نامزدی خود از شبکه وب‌سایت Web نداشتند...
حلقه ازدواج:
طبق آمار به دست آمده توسط براید، مدرن براید و ان.بی.اس، هزینه صرف شده به طور متوسط برای حلقه‌های عروس‌ها و دامادها رقمی حدود ۱۰۶۰ دلار و ۱۷۲۷ دلار و ۲۱۵۲ دلار است. طبق تحقیقات به عمل آمده توسط براید، ۴۵ درصد از خوانندگان آنها تمایل به انتخاب حلقه طلای زرد و ۳۸% تمایل به انتخاب حلقه پلاتین دارند و بازار حلقه آقایان مانند حلقه بانوان داغ و پرفروش است.
۹۸% از پاسخ‌دهندگان به آمار به عمل آمده توسط مدرن برای جوالری اظهار داشته‌اند که مایل به تهیه خرید حلقه ازدواج «ست» هستند و طبق تحقیقات به دست آمده توسط ان.بی.اس حداقل ۴ زوج از هر ۱۰ زوج از الماس استفاده می‌کنند. البته این آمار و ارقام چندان مهم به نظر نمی‌رسند گاهی افراد ممکن است گمان کنند که جواهرفروشان با فروش حلقه‌های ازدواج، تمامی وظایف و اهدافی را که به عهده داشته‌اند،‌ به انجام رسانده‌اند. اما نکته حائز اهمیت فقط در فروش حلقه خلاصه نمی‌شود.
طبق بررسی‌های به عمل آمده از سوی...
حلقه تنها جواهر مورد نیاز برای روز به یاد ماندنی و بزرگ مراسم عروسی نیست. هر عروسی به جواهرآلات دیگری همچون گوشواره، گردنبند و شاید دستبند نیز احتیاج دارد و افراد دیگری مانند مادر عروس، مادر داماد و ساقدوش‌ها نیز به جواهرآلات نیاز دارند.
مروارید یکی از مناسب‌ترین انتخاب‌ها برای این منظور است. طبق آمار به دست آمده از سی.پی.آی.سی Cultural Pearl Information Center در سال ۱۹۹۹، ۳۷ درصد مرواریدهای به فروش رسیده در آمریکا به منظور استفاده برای مراسم عروسی خریداری شده‌اند


 

همه چيز درباره استفاده صحيح از جواهر


هنگام حمام گرفتن و يا شتستشوي دست هـا، جـواهر آلات خـود را در بياوريد چون صابون سبب ايجاد لايه نازك روي ...- هنگام حمام گرفتن و يا شتستشوي دست هـا، جـواهر آلات خـود را در بياوريد چون صابون سبب ايجاد لايه نازك روي جواهر آلات ميگردد.

 

- با جواهر آلات آشپزي نكـنيـد زيـرا گـرماي شـديد و روغــن موجب صدمه زدن به نگين جواهرآلات ميگردد.

 

- همواره پس از آرايش و يا عطر زدن جواهر آلات خود را به تن كنيد.

 

- فلزات قيمتي را تنها با يك پارچه ويژه پرداخت و يا پارچه نمدي پاك كنـيـد زيـرا حوله و يـا پارچه به خاطر آن كـه گـرد و غبـار را در خــود دارنـد باعث خراش برداشتن جواهر آلات ميگردند.

 

- جواهر آلات را از ضربه، مواد شيميايي، نور خورشيد و گرماي شديد محافظت كنيد.

 

- در استخر و يا شستشوي ظروف و يا لباسها جواهر آلات خود را در بياوريـد زيـرا كـلـر سبب تغيير رنگ و يا شل شدن نگين ها ميگردد.

 

- جواهر آلات را بمنظور جلوگيري از خراشيده شدن بطور مجزا نگهداري كنيد.

 

- نگهداري نقره در يك كيسه در بسته كدر شدن آن را به تعويق مي انــدازد. اما هيچگاه مرواريد را درون كيسه پلاستيكي قرار ندهيد.

- بهترين روش تميز كردن جواهر آلات استفاده از آب و صابون اندك بهمراه يـك مـسـواك نرم ميباشد.

 

طلا فلزي است گرانبها كه در صنايع گوناگون ، علم پزشكي و داروسازي كاربردهاي متعددي دارد . شايد باور اينكه مي توان از آن در علم پزشكي و تهيه داروها بهره جست كمي مشكل باشد.

 

طلا در سلامت انسان چه نقشی دارد؟طلا فلزي است گرانبها كه در صنايع گوناگون ، علم پزشكي و داروسازي كاربردهاي متعددي دارد . شايد باور اينكه مي توان از آن در علم پزشكي و تهيه داروها بهره جست كمي مشكل باشد.
امروزه محققين در پي يافتن كاربردهاي جديد با اثرات مضر كمتر در بدن انسان و صرفه اقتصادي در ساخت توليدات پزشكي هستند و تا حدي نيز در اين راه به موفقيت هايي دست يافته اند به طوري كه از طلا در درمان سرطان با استفاده از خاصيت ضد تومورآن، براي روكش دندان ونيز به عنوان ردياب زيستي جهت ارسال دارو به محل مورد نظر و.... استفاده مي كنند.
طلا از ديرباز در رابطه با سلامت انسان نقش با اهميتي داشته است و دانشمندان مختلف ايراني نيز در مورد خواص درماني طلا بسيار سخن گفته اند، از جمله آن ها مي توان به اين اشاره كرد كه :
طلا فلزي است داراي طبيعت گرم و تر ، به دل نيرو بخشيده و اگر با آن بر روي پوست داغ زنند عفونتي را به دنبال نداشته و نيز ذكر شده كه سرمه كشيدن با ميل طلا فوائد زيادي دارد ( كاني شناسي در ايران قديم به نقل از سرالاسرار ابن سينا و الجماهر في معرفه الجواهر ابوريحان ).
پزشكان ژاپني نيزعقيده داشتند كه اگر طلا را گرم كنند و به يكباره در آب سرد فرو برند ، باخوردن اين آب امراض بدن برطرف شده و شادابي روح را در پي دارد.


 

گزارش‌ تحقیقی‌ درباره‌ خرید حلقه‌ نامزدی‌


اکثرزوج‌ها رسمیت‌ نامزدی‌ را منوط‌ به‌ داشتن‌ حلقه‌ای‌ الماس‌ نشان‌ می‌دانند. درایالت‌ متحده‌ تقریبا هرسال‌ ۲۰۳میلیون‌ مورد ازدواج‌ ...اکثرزوج‌ها رسمیت‌ نامزدی‌ را منوط‌ به‌ داشتن‌ حلقه‌ای‌ الماس‌ نشان‌ می‌دانند. درایالت‌ متحده‌ تقریبا هرسال‌ ۲۰۳میلیون‌ مورد ازدواج‌ صورت‌ می‌گیرد و براساس آخرین‌ آمار ارائه‌ شده‌ ازسوی‌ دی‌ بیرز 81DeBeers  درصد عروس‌ ها حلقه‌ نامزدی‌ دریافت‌ می‌کنند.

 

به‌ ۷۴درصد از عروس‌ها حلقه‌ نامزدی‌ الماس‌ داده‌ می‌شود (با این‌ فرض‌ که‌ دیگر از آنان‌ حلقه‌های‌ آنتیک‌ یا به‌ جامانده‌ از ارثیه‌ خانوادگی‌ دریافت‌ می‌کنند). میزان‌ مزبور اندکی‌ بیش‌ از۱۰۷میلیون‌ حلقه‌ نامزدی‌ الماس‌ است‌ که‌ هرسال‌ درایالات‌ متحده‌ به‌ فروش‌ می‌رسد. باتوجه‌ به‌ میانگین‌ هزینه‌ هرحلقه‌ معادل‌ ۲۰۰۰ دلار، جواهرات‌ عروسی‌ با توجه‌ به‌ اهمیتی‌ که‌ دارند، ازنظراقتصادی‌ باثبات‌ترین‌ بخش‌ بازار به‌‌شمار می‌روند.

 

Jck ، دربهار سال‌ گذشته‌ تحقیقی‌ را درباره دو گروه‌ از نامزدها و افرادی‌ که‌ به‌تازگی‌ ازدواج‌ کرده‌ بودند، آغازنمود.

 

ما از پشت‌ آیینه‌ای‌ یک‌ طرفه‌ به‌ مشاهده‌ ۱۴ زوج‌ پرداختیم‌ که‌ درباره‌ تجربیات‌ خود از خرید حلقه‌ سخن‌ می‌گفتند: بخش‌ اعظم‌ گفته‌های‌ آنان‌ از نظر ما، تعجب‌ آور که‌ نه‌، بلکه‌ آموزنده‌ بود. در مجموع‌ با توجه‌ به‌ نظرات‌ شرکت‌ کنندگان‌ در تحقیق‌، جواهر فروشان‌ مستقل‌ در مقایسه‌ با فروشگاه‌های‌ بزرگ‌ عملکرد بهتری‌ داشتند.(در اینجا منظور ما از فروشگاه‌های‌ مهم‌ زنجیره‌ای‌، مراکز بزرگ‌ تجاری‌ و بخش‌های‌ نگهداری‌ از جواهرات‌ برای‌ فروش‌ است‌). در نهایت‌، جواهرفروشان‌ به‌ این‌ نتیجه‌ رسیدند که‌ برای‌ استمرار تجارت‌ خود، نیاز به‌ انجام‌ برخی‌ فعالیت‌ها دارند.

 

 یافته‌های‌ اساسی‌

 

توجه‌ به‌ آموزش‌ افراد، تقویت‌ حس‌ اعتماد در مشتریان‌ و مدل‌های‌ حلقه‌ از جمله‌ مسائلی‌ بودند که‌ مورد بحث‌ قرار گرفتند. از نظر جواهرفروشانی‌ که‌ بیشتر به‌ عرضه‌ نمونه‌های‌ الماس‌ نشان‌ گرایش‌ نشان‌ می‌دادند، قیمت‌ اصلی‌ حلقه‌ نامزدی‌ به‌ سنگ‌ به‌کار رفته در آن‌ بستگی‌ دارد اما جذابیت‌ و زیبایی‌ آن‌ به‌ "ساخت‌ setting” ارتباط‌ می‌یابد که‌ از اهمیتی‌ فراتر از یک‌ طرح‌ برخوردار است‌.

 

طبق‌ نتایج‌ به‌دست‌ آمده‌، مردان‌ اکثرا به‌دنبال‌ اطلاعاتی‌ بودند که‌ دلایل‌ برتری‌ برخی‌ نمونه‌های‌ الماس‌ نشان‌ را در مقایسه‌ با موارد یا مدل‌های‌ دیگر توجیه‌ کند و بیشتر زنان‌ به‌ نحوه‌ تراش‌، طرح‌ ساخت‌ و ظاهر حلقه‌ توجه‌ می‌کردند. در این‌ تحقیق‌، مشخص‌ بود که‌ مردان‌ اولین‌ تصمیم‌ گیرندگان‌ به‌شمار می‌روند که‌ ترجیح‌ می‌دادند به‌ تنهایی‌ یا با دوست‌ خود به‌ خرید بروند. با وجود آنکه‌ تلاش‌ مردان‌ بر آن‌ بود تا حلقه‌ دلخواه‌ خود را خریداری‌ کنند، اما آنان‌ هنگام‌ خرید با نامزد یا همسر خود، چندان‌ درباره‌ مدل‌ حلقه‌ اظهار نظر نمی‌کردند.

 

 از طرفی‌ تعداد معدودی‌ نیز از زوج‌ها، قبل‌ از خرید، تحقیقاتی‌ را انجام‌ می‌دادند. عروس‌ها مایل‌ بودند آنچه‌ را که‌ می‌پسندند خریداری‌ کنند. از این‌ لحاظ‌، مدل‌های‌ دلخواه‌ خود را نشان‌ می‌دادند و سعی‌ می‌کردند تا نظر دامادها را به‌ آنان‌ جلب‌ کنند.

 

در این‌ رابطه‌ می‌توان‌ یکی‌ از علل‌ طرز رفتار مردان‌ را ناشی‌ از استرس‌ و فشار بسیاری‌ دانست‌ که‌ خرید حلقه‌ به‌ همراه‌ همسر، موجبات‌ آن‌ را فراهم‌ می‌سازد. در اینجا نمونه‌ای‌ را مطرح‌ می‌سازیم‌:

 

ما یک‌بار برای‌ خرید با هم‌ به‌ جواهرفروشی‌ رفتیم‌. فروشنده‌ها زمانی‌ که‌ شما با هم‌ هستید در فروش‌ کالای‌ خود مصر بوده‌ و سماجت‌ نشان‌ می‌دهند. آن‌ها از k خواستند در جایی‌ بنشیند، سپس‌ آمرانه‌ از من‌ خواستند که‌ هرچه‌ زودتر حلقه‌ای‌ را خریداری‌ کنم‌ و بدین‌ ترتیب‌ نظر همسرم‌ را بدان‌ جلب‌ نموده‌ و موجبات‌ خوشنودی‌ او را فراهم‌ سازم‌.

 

 در چنین‌ شرایطی‌ برای‌ من‌ چندان‌ اهمیتی‌ ندارد که‌ به‌ جواهر فروش‌ بگویم‌ علاقه‌ای‌ به‌ انجام‌ این‌کار ندارم‌، یا برای‌ چنین‌ اقدامی‌ نیاز به‌ فکر کردن‌ دارم‌ و مواردی‌ از این‌ قبیل‌. اما زمانی‌ که‌ شخص‌ دیگری‌ با شما است‌ و نمی‌خواهید احساسات‌ وی‌ را جریحه‌دار سازید، مجبور به‌ انجام‌ کاری‌ می‌شوید که‌ از آن‌ راضی‌ نیستید. آن‌ها هم‌ از فرصت‌ سود جسته‌ و احساسات‌ شما را به‌ بازی‌ می‌گیرند، ضمن‌ آنکه‌ می‌دانیم‌ پیشنهاد خرید حلقه‌ نیز از جنبه‌ احساسی‌ و عاطفی‌ برخوردار است‌. در نتیجه‌ بیشتر مایلم‌ که‌ به‌ تنهائی‌ خریدکنم‌.

 

زنان‌ نیز اکثرا به‌ طور محرمانه‌، این‌ موضوع‌ را مذکر شده‌اند که‌ از انتخاب‌ مدل‌ توسط‌ نامزدهایشان‌ واقعا راضی‌ نبوده‌اند. برای‌ مثال‌، خانمی‌ سعی‌ می‌کرد تا عدم‌ علاقه‌ خود را نسبت‌ به‌ حلقه‌ انتخابی‌ شوهرش‌ بروز ندهد، با این‌ وجود رفتارش‌ حاکی‌ از عدم‌ علاقه‌اش‌ به‌ حلقه‌ بود، به‌ ویژه‌ آنکه‌ آن‌ را مانند حلقه‌ خواهرشوهرش‌ می‌دانست‌! چنین‌ رفتاری‌ شوهرش‌ را هم‌ دچار سوء تفاهم‌ کرده‌ بود. سرانجام‌ مجبور شد حلقه‌ دلخواه‌ همسرش‌ را بپذیرد، در حالیکه‌ علاقه‌ای‌ به‌ آن‌ نداشت‌.

 

علیرغم‌ وقوع‌ چنین‌ شرایطی‌، زنان‌ گرایشی‌ به‌ داشتن‌ نقشی‌ فعال‌ در گزینش‌ مدل‌ مورد نظر نشان‌ نمی‌دهند، همسرانشان‌ نیز فرصت‌ انتخابی‌ آزادانه‌ را به‌ آنان‌ نمی‌دهند، یکی‌ از علل‌ عدم‌ تمایل‌ عروس‌ها به‌ این‌کار، می‌تواند ناشی‌ از علاقمندی‌ آنان‌ به‌ شگفت‌انگیز جلوه‌ دادن‌ چنین‌ اقدامی‌ باشد. با این‌ وجود بسیاری‌ از عروس‌ها هستند که‌ خود (یا با دوست‌ خود) حلقه‌ مورد نظرشان‌ را می‌خرند یا به‌ تنهائی‌ برای‌ دیدن‌ حلقه‌ به‌ جواهرفروشی‌ می‌روند، اما اغلب‌ آنان‌ از اینکه‌ وقت‌ فروشنده‌ را می‌گیرند، اظهار ندامت‌ می‌کنند. عده‌ای‌ هم‌ معتقدند که‌ عدم‌ علاقه‌ آنان‌ به‌ خرید ناشی‌ از رفتار نادرست‌ فروشنده‌ها در ارائه‌ اطلاعاتی‌ بیشتر به‌ مشتری‌ بوده‌ است‌ .

 

نمونه‌ این‌ شرایط‌ را می‌توان‌ در اظهار نظر یکی‌ از خانم‌ها یافت‌: من‌ اغلب‌ به‌ تماشای‌ حلقه‌ها می‌پرداختم‌. به‌ نظر من‌ شلوغی‌ جو مکان‌ فروش‌ بر روی‌ رفتار فروشنده‌ تأثیر می‌گذارد. از طرفی‌ آنان‌ از نگاه‌ شما به قصد واقعی‌‌تان‌ برای‌ خرید پی‌‌می‌برند.

 

 از این‌ رو هنگامی‌ که‌ تعداد مشتریان‌ زیاد است‌ ممکن‌ است‌ به‌ سئولات‌ افراد به‌خوبی‌ پاسخ‌ داده‌ نشود. اما زمانی‌ که‌ تعداد خریداران‌ اندک‌ است‌ برای‌ جلب‌ نظر مشتری‌، او را راهنمائی‌ نموده‌ و از شما درخواست‌ می‌کنند که‌ حتما نامزدتان‌ را به‌ اینجا بیاورید و از این‌ قبیل‌ گفته‌ها. البته‌ نحوه‌ برخورد فروشنده‌ با مشتری‌ به‌ شخصیت‌ وی‌ نیز بستگی‌ دارد.

 

فرد دیگری‌ نیز می‌گفت‌:" من‌ زمانی‌ که‌ مغازه‌ یا جواهرفروشی‌ را چندان‌ شلوغ‌ نمی‌دیدم‌ وارد می‌شدم‌. سپس‌ به‌ سرعت‌ مدل‌ها را تماشا می‌کردم‌. نمی‌خواستم‌ وقت‌ آنان‌ را بگیرم‌ و از این‌کار احساس‌ ناراحتی‌ می‌کردم‌، به‌خصوص‌ آن‌که‌ فروشنده‌ متوجه‌ شده‌ بود که‌ چیزی‌ را نخواهم‌ خرید."

این‌ داده‌ها نشان‌ می‌دهند که‌ جواهرفروشان‌ باید محیط‌ کار خود را فارغ‌ از هرگونه‌ تنش‌ و فشار ساخته‌ و موجبات‌ جلب‌ توجه‌ زنان‌ را فراهم‌ نمایند. طبق‌ تحقیقات‌ به‌عمل‌ آمده‌ از سوی‌ شورای‌ جهانی‌ طلا، مرکز اطلاعات‌ مروارید پرورش‌ داده‌ شده‌ و مرکز اطلاعات‌ "نقره‌ silver” ، زنان‌ بیشترین‌ خریداران‌ به‌شمار می‌آیند، از این‌ جهت‌ جواهرفروشان‌ نباید حتی‌ افرادی‌ که‌ صرفا به‌ تماشا می‌پردازند و قصد خرید ندارند را از خود دور کنند. شاید او امروز خریدار نباشد اما احتمالا در طول‌ زندگی‌ خود جواهرات‌ بسیاری‌ را خواهد خرید . 

راهنمای مدل‌های پاییزی


با سپری شدن فصل بهار و برگزاری نمایشگاه‌های متعدد در داخل و خارج، خرده‌فروشان تأثیر شرایط مزبور را بر خرید منطقی بیش ...با سپری شدن فصلب هار و برگزاری نمایشگاه‌های متعدد در داخل و خارج، خرده‌فروشان تأثیر شرایط مزبور را بر خرید منطقی بیش از خرید محتاطانه ارزیابی می‌کنند. علی‌رغم ذخایر فراوان موجود که دستیابی خرده‌فروشان به نمونه‌های جدید را به تأخیر انداخته است،
به تازگی مدل‌های ویژه در هنگام تعطیلات، موضوع با اهمیتی محسوب می‌شود. برای نمونه، الماس در زمان کریسمس باحضور خود در رنگ‌های گوناگون و یا به همراه سنگ‌های قیمتی اوپاک Opaque ، هنوز نیز مانند همیشه سبب رونق بازار می‌شود. فیروزه و مرجان درهمه جا به فروش رفته و خرده‌فروشان در اندیشه عرضه سنگ‌های قیمتی دیگری باجلوه، رنگ و تراش‌هایی متفاوت هستند.
طلای زرد بار دیگر جایگاه ویژه خود را می‌یابد، اگرچه سرعت بازگشت آن در برخی مکان‌ها، کمتر از حد مورد انتظار، احساس می‌شود.
 طعم پرتغال
نحوه به کارگیری رنگ و ترکیب، به راستی توجه همگان را به سوی آثار دبورا آرمسترانگ Debourah Armstrong’s جلب کرده است. مهارت وی در انجام ریزه‌کاری‌ها، استفاده از رنگ وکاربرد سنگ‌های قیمتی مانند کارنلین Carnelian بسیارچشمگیر است.
از نظر او وجود سنگ‌هایی مانند کارنلین، مرجان Coral و دیگر نمونه‌ها، تأثیر به‌سزایی بر کار او داشته‌اند. سنگ‌هایی که در قلمرو و مکان سکونت او یافت می‌شوند و سیمای مردمان اسکاتلندی - ایرلندی یا انگلیسی‌ تبار را باداشتن پوستی لطیف و کک و مک‌دار و موهایی قرمز رنگ و چشمانی بادامی به رنگ قهوه‌ای سوخته، با وجود خود مزین می‌سازند. او موفقیت خود را در پنج سال گذشته، مدیون کاربرد “سیترین” Citrine می‌داند، ضمن آنکه به اهمیت کاربرد الماس‌های “کنیاک” Cognac و دیگر سنگ‌های گرانبها نیز واقف است.
همچنین فروش سنگ فیروزه را مشکل دانسته و معتقد است که این جواهر برای زنانی که پوست گندمگون یا تیره‌تری دارند، مناسب‌تر است. در طی شش ماه گذشته، مدل‌های جدید طلای دورنگ طرفداران بسیاری داشته است. کاربرد پلاتین و منیزم هنوز در ساخت جواهرات نامزدی و عروسی با اهمیت تلقی می‌شود.
باربارا دوس، جواهرفروش کالیفرنیایی می‌گوید: به رنگ، ریزه‌کاری‌ها و سنگ‌های گرانبهایی که در نزد جوانان و میانسالان از محبوبیت ویژه‌ای برخوردارند، همواره علاقه داشته‌ام. کاربرد فیروزه در طرح‌های عادی و جالب باموفقیت همراه بوده است.
اما از نظر من، با فرا رسیدن فصل پاییز، این سنگ کارنلین است که مورد توجه قرار خواهد گرفت. نمونه‌های زرد و صورتی رنگ الماس و ترکیبی از آنان با انواع سفید رنگ الماس، همانند مدل‌هایی از“سیمون.جی” Simon G. ، توجه طرفداران مد را به خود جلب خواهدنمود. ما همچنین تعدادی از جواهرات رنگی و تراش‌خورده منحصر به فرد“اسپسارتیت گارنت” SpessartiteGarnet را خریداری کردیم. یکی از قطعات چشمگیر آن حلقه “مندارینگارنت” Mendarine Garnet است که ۱۴ قیراط وزن دارد.
جریان تجارت با فرازو نشیب روبه‌رو بوده است و ما در قلمرویی به سر می‌بریم که مشتریان بسیاری در آن با بازارهای عمده‌فروشی و اینترنت ارتباط دارند. از این جهت محتاطانه‌تر اقدام به خرید کرده‌ایم.
 رنگی دیگر از طلا
تری جنسن خرده‌فروشی دیگر می‌گوید: احتمالاً طلای زرد بخش اعظم مجموعه جواهرات من‌ راتشکیل می‌دهد. هرچند مدتی طول می‌کشد تا نظر مشتری به آن جلب شود. ممکن است کاربرد سنگ‌های خاصی را در ترکیب با فلزات سفید رنگ متناسب‌تر قلمدادکنیم، اما مشتریان به دلایلی بیشتر تحت تأثیر طلای زرد قرار می‌گیرند.
با حضور در منطقه‌ایمسکونی با گرایشات مشتریان نسبت به نمونه‌های جدیدی ازجواهرات آشنایی یافتیم. برای نمونه، یکی از خریداران می‌گوید: من“ماتیولی”Mattioli را مدتی است که مناسب تشخیص داده‌ام زیرا جواهری تمام عیار و رویایی است، به گونه‌ای که بدون آن که چندان عجیب و غریب برسد، شگفت‌انگیز جلوه می‌کند. با این که رنگ صورتی اهمیت بیشتری می‌یابد اما نظر ما نیزتنها متوجه الماس‌های صورتی رنگ نمی‌شود.
 تجارتی موفقیت‌آمیز با جواهراتی دورنگ
“ساندارشوگر”، فروشنده جواهر در مریلند می‌گوید: مجموعه جواهرات میسونیMissoni در کل، مجموعه‌ای باورنکردنی و خارق‌العاده به شمارمی‌آید. جواهراتی که علاوه بر داشتن زیبایی، بیش از نمونه‌های دیگر شگفت‌انگیزبه نظر می‌رسند. من قطعات جدید “جودیث ریپکا” Judith Ripka راکهدر قالب نقره و طلا عرضه می‌شوند، دوست دارم. هم‌اکنون تعدادی از قطعات نقره او را می‌فروشیم. به هر حال نمونه‌های دورنگ نیز شهرت یافته وخریداران بسیاری را به خود جلب می‌نمایند.
همچنین تلاش ما درجهت هماهنگی با نیازهای زمان معاصر معطوف به عرضه جواهراتیاست که می‌توانید در طی روز از آنان استفاده کنید. نمونه آن قطعاتی استکه از سوی “دیوید مولینا” David Molina ارائه شده است. همچنین مقادیر قابل توجهی جواهر را از زیدو Zydo خریداری کردیم. اکنون جواهرات الماس نشان و سفایر را نیز به میزان بسیار عرضه می‌کنیم.
“کی لینسوئینی” جواهرفروش کالیفرنیایی می‌گوید: “چیمنتو”،“Chimento”،‌ همانقدر که بسیار مدرن تلقی می‌شود، طرحی بسیار کلاسیک نیزبهشمار می‌آید.
بافت سبد مانند وقطعات دورنگ، بسیار زیبا جلوه می‌کنند. کلکسیون “نوویو”Nouveav ۱۹۱۰، به راستی سبب حیرت و تعجب ما شده بود. از نظر منیکیاز نمونه‌های بسیار قابل توجه آن، قطعه گلدار فوق‌العاده جذابی بود.ماواقعاً شاهد افزایش علاقه نسبت به جواهرات قدیمی و سنتی هستیم.
 اثری برجسته
استل کوچ می‌گوید:من به دنبال نمونه‌هایی کمیاب و منحصر به فرد برای مشتریانمهستم. کلکسیون‌های عظیم و جذاب و دیدنی که قیمت‌های مناسبی نیزدارند، نظر مشتریان مرا جلب می‌کند.
گردنبندی از مرواریدفرش واتر را همراه با صدف شفاف آن خریداری نمودم که برایگالری هنر معاصر ریچارد ترگر در پاریس طراحی شده بود. همچنین تعدادیگردنبند مزین به دانه‌هایی از سنگ‌های قیمتی خریدم. طرح سنگ‌ها از شکل مدون و مشخصی پیروی نمی‌کرد اما رنگ‌آمیزی آن فوق‌العاده جذاب به نظرمی‌رسید.
 مرواریدهایی با طرح‌هایی پرپیچ و تاب
گرگ توپی ازنیومکزیکو می‌گوید: یکی از طرفداران واقعی تولیدات “الماسی در مروارید”هستم. از این رو کار خود را با تنها مروارید “فرش واتر چینی” موجود آغازکردم. اکنون شرکت ما مجموعه جدیدی از مرواریدهای تاهیتی را عرضه می‌کند.تولیدات شرکت ما در ارائه طرح‌های نوین خود، از آثار کلاسیک نیز بهره می‌جوید.
تلاش بسیاری برای عرضه مجموعه‌های بی‌نظیر صورت می‌گیرد. طراح مؤسسه من همچنین یک نقاش حرفه‌ای است، لذا در کنار بخش جواهرفروشی یک گالری نقاشی نیز داریم که تابلوهای او در آن به نمایش گذاشته می‌شود.
طلای زرد و زمرد، فصل تابستان را تحت سیطره خود در‌می‌‌آورند


کم‌کوک من حکیم به عنوان یک طراح ، نظر خود را معطوف به ایده و طرح های خاص برای هر کلکسیون کرده و از طراحی و کار با ...


کم‌کوک من حکیم به عنوان یک طراح ، نظر خود را معطوف به ایده و طرح های خاص برای هر کلکسیون کرده و از طراحی و کار با طرح‌های سنتی لذت می‌برد. او سعی دارد جواهراتش را با توجه به شخصیت ، شیوه زندگی و برخی مناسبت‌های خاص طراحی کند.

- این روزها بحث بر سر نام‌های مشهوری است که به جرگه طراحان می‌پیوندند.آیا شما با این پیشنهاد موافق هستیدکه دیگر تعداد آن ها به حد کفایت رسیده است؟

من به طورکامل با این ایده که طراحی تبدیل به فن عمومی شود، موافق نیستم. البته چنین طرز فکری، خیالی زودگذر است. نمی‌خواهم که همه را به یک دید بنگرم. افراد زیادی تحت عنوان طراح، مشغول به کار هستند که بسیاری از آثارشان بی محتوا ، فاقد جذابیت و تقلیدی است.

- چه چیزی به هنگام طراحی ، الهام بخش شما‌ست؟

هر آن چه که عرضه می‌کنم حکم جواهر را دارد در طراحی به هر آن چه که با آن زیسته ام، یا دیده ام و یا در رویاهایم تصور کرده ام، می‌اندیشم. آن ها منابع الهام بخش من هستند. هرکلکسیون تاثیر خاص خود را بر وجودم می‌گذارد.کار روی کلکسیون‌های دیگر، هیجان انگیز است. در نهایت، هر اثری نتیجه یک فعالیت حرفه ای است. از نمد، چرم، طلا، نقره، سنگ های نیمه قیمتی به عنوان مواد اولیه استفاده می‌کنم.

- در سال کنونی چه نوع طرح‌هایی برای طلا، سنگ‌ها وجواهرات مد شده است؟

طلای زرد با توجه به قدمت آن، بار دیگر جایگاه اولیه خود را باز می‌یابد.گرایش شدید به طلا در سال کنونی در پشت ویترین مغازه ها منعکس است. با وجود آن‌که رنگ شرابی رنگ زمستانی تصور می‌شود اما در فصل تابستان نیز مورد توجه قرار می‌گیرد.کنیاک، رنگ خز (پوست راسو ) و سنگ های زرد و قهوه ای بیش از دیگر موارد رایج خواهند شد. زمرد سال‌هاست که کم‌تر مورد توجه قرار داشته اما بار دیگر جایگاه خود را می‌یابد.

این عقیده که زمرد تنها مناسب زنان در سنین خاصی است، تغییر یافته زیرا هنرپیشه‌هایی مشهور با انتخاب زمرد چنین اعتقادی را بی اساس جلوه داده اند. اکنون نیز یک دختر ۱۸ ساله از آن استفاده می‌کند. با بالا رفتن سطح آگاهی مشتریان درباره جواهر و سنگ‌ها، جواهرات در دنیای مد به عنوان مکمل پوشاک مطرح هستند.

طرح‌ها را به انواع طبیعی و معنوی تقسیم‌بندی می‌کنیم. اشکال طبیعی بیانگر طبیعت بوده و مدل‌های معنوی در قالب طرح‌های مارپیچ، رنگین کمان و ماندلاس‌های چینی نمودار می‌شوند. طلای سفید تا اواخر دهه ۹۰ بر بازار سلطه داشت. حال طلای زرد به صحنه بازگشته است. زنان طلای زرد را نماد زن بالغ و رشد یافته و دارای اعتماد به نفس می‌دانند. طلای سرخ نیز دوباره مد شده است.

زنجیر طلا مورد دیگری است که همراه با مد سال گذشته جی پ سی GYPSY. رواج یافته و در قالب مدل هایی بسیار متنوع عرضه می‌شوند. زنجیرها عموما تحت عنوان چند زنجیره یا "مالتی وایر Multi -wire " ارایه می‌شوند. علاوه بر آن مدل‌هایی از طلای چکش‌خواری شده یا دارای سطوح ناهموار همراه با دو زنجیر یا چند زنجیر و یا زنجیرهایی که یکی از دیگری کوتاه‌تر است، شهرت یافته‌اند.

 با وجود آن‌که روند حرکت بخش جواهرات ایتالیا را آهسته تلقی می‌کنند شاهد ۲۰درصد افزایش سهم صادرات در بازار طی سال‌های اخیر بوده‌ایم. تهیه دستگاه‌های جدید تولید در چین، هند، و ۵ درصد رشد در بازار آمریکا بر این میزان افزوده است. این امر تا حدودی باعث عدم تعادل عرضه و تقاضای طلا در سطح جهانی شده است. علت این امر افت و رکود بازارهای اروپاست، مشکلی که به تدریج برای تولیدکنندگان در رقابت با کشورهایی که می‌توانند به علت داشتن نیروی کار ارزان، قیمت‌ها را پایین نگاه دارند، به وجود آمده، همچنین طلا نیز به نحو فزاینده‌ای در رقابت با دیگر محصولات لوکس با برخی مشکلات مواجه شده است.

درواقع بخش جواهرات ایتالیا یک حالت رکود توأم با تورم را تجربه کرده است.

البته ما می‌توانیم این شرایط را احیای مجدد این بخش تصور کنیم. جواهراتی که زمانی به عنوان هدیه خریداری می‌شوند نیز می‌توانند برای استفاده شخصی مد نظر قرار ‌گیرند.

با کاهش فروش جواهرات ساده و زنجیرهای کوچک طلا، فروش جواهراتی که طرح‌های غیر معمول دارند افزایش یافته است.

- نظر شما درباره بخش جواهرآلات و طلای ترکیه چیست؟

من به دیده تحسین، تمدن آناتولی را می‌نگرم به ویژه زمانی که از نمایشگاه ارثیه آناتولی در موزه گاگن‌هایم Guggenheim در نیویورک دیدن کردم. شرکت‌های موفقی در بخش جواهرات در ترکیه وجود دارد و محصولات از نظر کیفی بسیار ارزشمند هستند.ارشميدس چه يافته بود؟


چه بود كه او را اين قدر به هيجان آورد كه فراموش كرد قبل از دويدن به سوي خانه لباسهايش را بر تن كند؟ براي اينكه ...


چه بود كه او را اين قدر به هيجان آورد كه فراموش كرد قبل از دويدن به سوي خانه لباسهايش را بر تن كند؟ براي اينكه به اين پرسش ها پاسخ دهيم بايد بدانيم كه وقتي آن روز ارشميدس پا به خزينه گذاشت فكرش به چه چيزي مشغول بود .

هيرو، پادشاه سيراكوز، از دوستان نزديك يا شايد از خويشاوندان ارشميدس، زرگري را مأمور كرده بود تا برايش تاجي از طلاي خالص بسازد. وقتي تاج تكميل شد و به دست پادشاه رسيد، ترديد داشت كه زرگر تمام طلا را به كاربرده باشد. آيا امكان نداشت كه زرگر به جاي قسمتي از طلايي كه به او داده شده بود، از فلز كم ارزش تري مثل نقره يا مس استفاده كرده، و بقيه ي طلايي را كه مصرف نشده بود براي خود نگه داشته باشد؟

هر كس مي دانست كه چگونه طلا را با نقره و مس مخلوط كرده و در اين مخلوطها، يا آلياژها، حتي وقتي مقادير زيادي از فلزات ديگر استفاده شود، باز هم رنگ خيره كننده ي طلا باقي مي ماند. طلاي خالص را طلاي 24 عيار مي نامند. طلاي 14 عيار از 58% طلا و 42% فلزهاي ديگر تشكيل شده است. اين آلياژ به فراواني در جواهرات استفاده مي شود، و ظاهر آن با طلاي خالص تقريباً هيچ فرقي ندارد.

شاه هيرو، دوست خود ارشميدس را احضار كرد و از اين رياضيدان مشهور خواست تا بفهمد آيا واقعاً تاج از طلاي خالص است و تمام فلز با ارزشي كه پادشاه به زرگر داده در آن به كار رفته است يا نه. در سده ي سوم پيش از ميلاد، شيمي تحليلي به اندازه ي رياضيات پيشرفته نبود و ارشميدس در رياضيات و مهندسي توانايي بسيار داشت.

ارشميدس قبلاً براي محاسبه ي حجم جامدهايي كه شكلي منظم مثل كره يا استوانه داشتند دستورهاي رياضي ابداع كرده بود. او مي دانست كه اگر بتواند حجم تاج هيرو را تعيين كند، خواهد فهميد كه آيا تاج از طلاي خالص درست شده است يا از مخلوطي از طلا با فلزات ديگر.

وقتي پا به خزينه گذاشت و ديد كه آب از آن سر ريز كرد، متوجه شد كه حجم آبي كه بيرون ريخته است دقيقاً با حجم قسمتي از بدن او كه وارد آب شده برابري مي كند. اكنون مي دانست كه چگونه بايد حجم هر جسم جامد نامنظمي را محاسبه كند، چه پاي خودش باشد و چه تاج پادشاه. اگر او تاج را در ظرفي پر از آب قرار مي داد، مي توانست حجم آبي را كه سرريز مي كرد اندازه گيري كند، و اين مقدار با حجم تاج برابر بود.

فرض كنيد هيرو به زرگر، مكعبي از طلاي خالص داده بود كه دقيقاً 2 كيلوگرم وزن داشت. ابعاد چنين مكعبي 7/4 سانتيمتر، و حجم مكعب 104 سانتيمتر مكعب مي شد. اگر زرگر تاج را با تمام اين طلا درست كرده بود و از هيچ فلز ديگري استفاده نكرده بود، وزن تاج 2 كيلوگرم مي شد، گرچه شكل آن با مكعب اوليه فرق مي كرد، اما حجم آن همان 104 سانتيمتر مكعب باقي مي ماند. ولي اگر زرگر فقط از نصف طلا استفاده و يك كيلوگرم باقيمانده را با وزني برابر مثلاً نقره جايگزين كرده بود، وزن آلياژ به كار رفته در تاج همان 2 كيلوگرم مي شد، اما حجم آن تفاوت مي كرد.

اگر مي شد به نحوي حجم تاج را محاسبه كرد، معلوم مي شد كه بيشتر از 104 سانتيمتر مكعب وزن دارد، چون چگالي نقره فقط در حدود نصف چگالي طلاست. چگالي هر ماده عبارت است از وزن واحد حجم آن. چگالي طلا بيش از چگالي ديگر فلزات رايج است؛ چگالي آن 3/19 گرم بر سانتيمتر مكعب، چگالي نقره 5/10 گرم بر سانتيمتر مكعب، و چگالي مس از آن هم كمتر، يعني 9/8 گرم بر سانتيمتر مكعب است. حجم يك تاج 2 كيلوگرمي كه از 50% طلا و 50% نقره درست شده باشد، 147 سانتيمتر مكعب خواهد بود.

وقتي ارشميدس اين كشف تصادفي را در حمام عمومي كرد، ديگر اندازه گيري حجم تاج نو هيرو دشوار نبود. كافي بود آن را در آب بگذارد و حجم آب جا به جا شده را اندازه گيري كند. هنگامي كه پادشاه دريافت حجم تاجش بسيار بيشتر از تاجي است كه با طلاي خالص ساخته شده، با اعدام زرگر خطاكار حقش را كف دستش گذاشت. تصادفي كه منجر به اكتشاف پر بركت ارشميدس شد (بخت ياري!) زياد هم براي زرگر تبرك نداشت.

بدين ترتيب كشف راهي براي اندازه گيري حجم هر جسم جامد، باعث شد ارشميدس آن قدر، هيجان زده شود كه وقتي از حمام بيرون مي دود فراموش كند كه لباسهايش را جا گذاشته است.


نحوه پوشش لباس با طلای زرد یا سفید


آيا مي دانيد با چه لباس هايي بايد از طلاهاي زرد و يا از طلاي سفيد استفاده کنيد تا شيک تر و زيباتر به چشم بيايد ؟


- طلاهاي زرد:
طلاي زرد به علت رنگ بخصوصي که دارد به شما اجازه نمي دهد تا هر لباسي را که دوست داريد , بپوشيد زيرا هارموني و ترگيب رنگ طلايي با هر رنگي شيک و زيبا نمي شود .
موارد استفاده ي طلاي زرد در روز و شب تفاوت دارد : در روز بهتر است از طلاهاي زير استفاده کنيد تا شيک تر و زيبا تر به نظر برسيد : انگشتر ظريفي از جنس طلای زرد با نگين هاي کوچکي را مي توانيد استفاده کنيد زيرا در روز و براي انجام دادن فعاليت هاي روزمره بهتر است از انگشتر هايي استفاده کنيد که ساده باشند تا به هنگام انجام کارهاي تان اذيت نشويد .
اگر شما از آن دسته خانم هايي هستيد که به طلا هاي زرد علاقه داريد ، دوست داريد که طلاهاي تان را براي بقيه نيز نمايش دهيد مي توانيد از دست بند نيز استفاده کنيد . زيرا دست بند بيشترين طلايي است که در دست شما به چشم مي آيد حتي بيشتر از انگشترهايي که شما به دست داريد .
اگر مي خواهيد از گردن بند استفاده کنيد پيش نهاد مي کنيم با توجه به لباسي که به تن داريد گردن بند تان را انتخاب کنيد براي مثال اگر تاپي به تن داريد که داراي يقه ي باز مي باشد بهتر است از گردن بند هاي بلند استفاده کنيد ، اگر از لباس هايي استفاده مي کنيد که داراي يقه هاي بسته ، يقه اسکي هستند بهتر است گردن بند خود را نياويزيد ، زيرا با اين مدل يقه هاي خاص اصلا گردن بند شما مشخص نمي شود . با لباس هاي دکلته هم مي توانيد از طلاي زرد استفاده کنيد و هم از طلاي سفيد ، بستگي به ميل و خواسته ي شما دارد که به کدام يک از اين جواهرات تمايل داريد . گردن بند متفاوت با رنگ هاي مختلف را استفاده نکنيد ، مثلا گردن بند هاي زرد و سفيد را با هم نيندازيد . ; حتي چند گردن بند را با وجود اين که داراي يک رنگ مثلا طلاي زرد هستند ، باز هم با يکديگر نيندازيد ، اگر شما فردي چاق هستيد با انجام اين کار چاقي شما افزايش مي يابد و بيشتر به چشم مي آيد.
براي لباس هايي که شب هنگام و براي مهماني هاي با طلاي زرد مي توانيد استفاده کنيد : دکلته هايي با رنگ مشکي و با يقه هاي باز مي باشد . به موضوع بعدي که مي پردازيم شامل اين موضوع مي باشد که چه رنگ هاي را با طلاي زرد مي توان استفاده کرد : قهوه اي ، مشکي ، نارنجي ، رنگ هايي که داراي ترکيب قرمز مي باشند ، قرمز ، شرابي و .. . .
اکنون به طلاهايي با رنگ سفيد مي پردازيم :طلای سفید بيشتر مورد توجه و پسند افراد جوان مي باشد ، افرادي که جوان هستند بيشتر به جاي استفاده از طلا هاي زرد ترجيح مي دهند که از طلا هاي سفيد استفاده کنند . طلاي سفيد داراي مزيت هايي بيشتري نسبت به طلاي زرد مي باشد ، طلاي سفيد را شما با لباس هايي با رنگ هايي متفاوت مي توانيد بپوشيد . زيرا با پوشيدن لباس هاي با رنگ هاي متفاوت مي توانيد زيبايي خود را با جواهرات و طلا هاي سفيد افزايش دهيد .
در روز بهتر است از طلاهايي استفاده کنيد که شما را در فعاليت هاي روزمره تان دچارمشکل نسازد . حتي شما مي توانيد براي اين که جلوه ي بيشتري داشته باشيد ، شيک تر به نظر برسيد از جواهرات يا زيور آلاتي با رنک هاي ديگر نيز استفاده کنيد ، با طلاي سفيد خود بياويزيد . اما به خاطر داريد که اين امکان براي استفاده از طلاهاي زرد وجود نداشت
- طلا سفید:
چه رنگ هاي را با طلاي سفيد مي توان استفاده کرد : طلاي سفيد به دليل خاصيت براقيتي که دارد براي مهماني هاي شبانه فوق العاده مناسب مي باشد بالخصوص با لباس هاي مشکي بيشتر برق مي زند و جلوه مي کند . با رنگ هايي مانند : قرمز ، فيروزه اي ، مي توانيد از طلاي سفيد استفاده کنيد ،; با رنگ هايي مانند : مشکي ، خاکستري و سفيد اطلاي سفيد فوق العاده زيبا مي شود .

نکته مهمي که در اين جا وحود دارد و لازم به ذکر مي باشد بدين ترتيب است : هنگامي که لباس هايي به رنگ نارنجي را مي پوشيد بهتر است از طلاي سفيد استفاده نکنيد و به حاي آن از طلاي زرد استفاده کنيد.مطلب خواندنی و بسیار جالب درباره طلا


طلا، فلز بسیار گران بهایی است که ارزش بالایی دارد. با این وجود مطالب مهمی در باب آن وجود دارد که بسیاری از مردم حتی علاقه مندان به طلا نیز کاملا از آن ها بی اطلاع می باشند.


طلا، فلز بسیار گران بهایی است که ارزش بالایی دارد. با این وجود مطالب مهمی در باب آن وجود دارد که  بسیاری از مردم حتی علاقه مندان به طلا نیز کاملا از آن ها بی اطلاع می باشند.
بر اساس گزارش بانکی ،ده حقیقت بسیار جالب و خواندنی در باب این فلز گران بها هست که ممکن است بسیاری از این موارد را بیش از این نشنیده باشید و ندانید.
1.طلا احتمالا اولین فلزی بوده است که توسط انسان های ماقبل تاریخ نیز کشف شده است. قدمت کشف طلا بر اساس علم باستان شناسی و یافته های آن  به 4000 سال ماقبل میلاد حضرت مسیح بازمی گردد که از تاریخ عصر حجر نیز فراتر می رود.
2.در قرن هفتم میلادی از رگه های طلا برای ساختن دندان مصنوعی توسط دندان پزشکان ایتالیایی استفاده می شده است. تا ابتدای قرن 16 میلادی ،استفاده از طلا برای پر کردگی دندان رواج داشته است.
3.در آزتک، منطقه ای واقع در جنوب مکزیک فعلی طلا را به نامی متفاوت می خواندند. تئوکیوت لت که معنای ورقه های طلا را می داده است.قدمت این نام مجددا به عمر بسیار بالای کشف طلا اشاره دارد.
4.طلا خاصیت کشش و چکش خوری بالایی را دارد که :در ریختگری می توان از هر انس طلای خالص ، 5 میلیون طلای خرد شده یک اینچی را شکل داد . در حالتی دیگر همان یک انس طلا را می توان در حدود 820 متر با قطر 5 میکرون  کشش داد. این میزان قطر طلا معادل یک دهم قطر یک تار مو است.
5.این فلز گران بها مقاومت بسیار بالایی دارد که به سختی خراب شده و از بین می رود.از زمان قدیم تا به حال  این مطلب گفته شده و این باور وجود داشته است که " طلا قیمت خود را دارد." بنابراین آن را می توان آب کرد و دوباره ساخت ولی از بین نخواهد رفت. تمام طلاهایی که در گذشته کشف شده اند،امروزه 85 درصد آن ها همچنان استفاده می شوند.
6.دیواره بیرونی فضاپیمای آپلو ، توسط ورقه طلا پوشیده شده است تا فضا نوردان را از خطر تشعشع اتمی حفظ کند.در حال حاضر نیز کلاه های مخصوص فضانوردی با لایه نازکی از طلا پوشانده می شود تا چشمان فضانوردان را از شدت نور محافظت کند.
7. راه های دستیابی به طلا در مواردی به محیط زیست آسیب وارد می کند.معادن طلا محلی است که مقدار بسیار بالایی از مواد شییایی خطرناک و کشنده را وارد راه های آب کرده و هم چنین اکسید نیتروژن و اکسید سولفور به هوا تبخیر می شود.
8. در ذخیره طلا، کشور ایالات متحده آمریکا ،مقام اول را دارد.با این وجود اگر بخواهیم به طلا به عنوان یک زینت نگاه کنیم، کشور هند بالاترین مقام را در استفاده طلا از این جهت دارد، به طوری که بیست درصد کل طلایی که در دنیا به عنوان زیورآلات مورد استفاده است، در لباس ساری هندی ها به کار رفته است.
9. بر روی زمین، بزرگترین میزان تجمع طلا در اقیانوس ها است.تخمین زده می شود که میزان طلای موجود در اقیانوس ها در حدود یک میلیون تن است. تا به حال متاسفانه راه کار مناسبی برای استخراج طلا از اعماق اقیانوس ها ارائه نشده است.
10.با این وجود، این میزان از طلا اشاره شده در مقابل مقدار موجود درفضا بسیار کم است.بر اساس آخرین اطلاعاتی که از سفینه "نیر" در سال 1999 به دست آمده است ، مقدار طلا تنها در یکی از سیاره ها به نام اروس بیش از کل میزان طلایی است که تا به حال بر روی زمین استخراج شده است. متاسفانه، انسان هنوز نمی داند که باید چگونه در فضا می توان معدن حفر کرد.
انگشتر در هر انگشت چه معنی ای دارد؟


تابه حال به این فکر کرده اید که انداختن انگشتر در هر انگشت چه معنایی دارد؟ ما به شما می گوییم که هر انگشت نشانه چیست و چطور انداختن انگشتر در انگشتان مختلف تفاوت می کند.


تابه حال به این فکر کرده اید که انداختن انگشتر در هر انگشت چه معنایی دارد؟ ما به شما می گوییم که هر انگشت نشانه چیست و چطور انداختن انگشتر در انگشتان مختلف تفاوت می کند.
گاهی اوقات، علیرغم همه تلاشهایی که می کنیم، زندگی به مراد ما پیش نمی رود. این همان زمانی است که بعضی از آدم به سراغ فال و طالع بینی می روند تا به طریقی زندگیشان را رونق بدهند.
کف بینی، فال اعداد، تاروت، و از این قبیل بعضی از راه هایی هستند که متخصصین این رشته ادعا دارند به وضعیت کنونی افراد کمک می کند. یک چیزی که خیلی برای من جالب بود انگشترهایی است که این متخصصین به افراد توصیه می کنند که بیندازند. این انگشترها وقتی با سنگ تولد هر کس ادغام شود در خیلی از جوانب زندگی هر فرد تعادل ایجاد می کند. اما آیا تا به حال این سوال برایتان پیش آمده که هر انگشت برای انداختن انگشتر چه معنا و مفهومی دارد؟ آیا انداختن انگشتر در یک انگشت بخصوص نشان دهنده یک مفهوم عمیق است؟ پس اجازه بدهید نگاهی به مفهوم انگشت های مختلف برای انداختن انگشتر بیندازیم.
مفهوم انگشت های مختلف برای انداختن انگشتر
انگشت شست:
نشان دهنده قدرت اراده در فرد است. این انگشت با خودِ درونی فرد در ارتباط است. وقتی به شما گفته می شود که در انگشت شستتان انگشتری بیندازید، به دقت مراقب تغییراتی که در زندگیتان اتفاق می افتد باشید. این انگشتر قدرت اراده شما را تقویت خواهد کرد.
انگشت اشاره:
نشان دهنده قدرت، رهبری و جاه طلبی است. این انگشت نشان دهنده یک نوع قدرت خاص است. این مسئله به خصوص در قدیم الایام وقتی پادشاهان قدرتمند در انگشت اشاره خود انگشتر می انداختند بیشتر نمود دارد. درنتیجه، انداختن انگشتر در این انگشت به شما در این زمینه کمک می کند.
انگشت وسط :
نشان دهنده فردیت و هویت فرد است. این انگشت که در وسط قرار گرفته است نشاندهنده یک زندگی متعادل و متوزان است. انداختن انگشتر در این انگشت به شما کمک می کند زندگی متعادلتری داشته باشید.
انگشت انگشتری انگشت چهارم :
انگشت انگشتری دست چپ به قلب رابطه مستقیم دارد. به خاطر همین است که حلقه ازدواج در این انگشت انداخته می شود. این انگشت همچنین نشاندهنده احساسات و خلاقیت در فرد است. انداختن انگشتر در انگشت چهارم دست راست به شما کمک می کند در زندگی خود خوشبین تر باشید.
انگشت کوچک:
نشان دهنده همه چیز در روابط شماست. این انگشت نشاندهنده روابط ما با محیط بیرون می باشد و دقیقاً مخالف شست است که به خودِ درونی ما اشاره دارد. این انگشت نشاندهنده رفتار ما با دیگران است. انداختن انگشتر در این انگشت به شما کمک می کند روابط خود را تقویت کنید، به خصوص درمورد ازدواج. به ارتقاء روابط کاری هم کمک می کند.
انگشترها در میان سایر جواهرات اهمیت بیشتری دارند. قبل از اینکه تصمیم بگیرید هر انگشتری دستتان کنید، بهتر است با یک متخصص درمورد نوع جواهری که می خواهید دست کنید صحبت کنید. این انگشتر، چه یک انگشتر الماس یا انگشتر نامزدی یا عروسی یا هر انگشتر دیگری باشد، نمی توان زیبایی آنها را بعنوان جواهرهایی شیک نادیده گرفت. پس فقط به دلایل باورها و اعتقادات مذهبی نیست که خیلی ها انگشتر دست میکنند، این مسئله می تواند جنبه مدگرایی هم داشته باشد. دلیل آن مهم نیست، مهم این است که انداختن انگشتر به ارتقاء وضعیت ظاهر شما کمک می کند.

دانستنی هایی در هنگام خرید طلا و جواهر


صابون مد، به تن طلا و جواهر هم خورده است. این روزها اگر چه به اقتضای مد، مارك‌هایی مانند ورساچی و بولگاری، ویترین‌های طلا و جواهرفروشی‌‌ها را پر كرده‌اند، اما برای یك انتخاب خوب در دنیای طلا و جواهر باید به چند نكته توجه كنید.


صابون مد، به تن طلا و جواهر هم خورده است.این روزها اگر چه به اقتضای مد، مارك‌هایی مانند ورساچی و بولگاری، ویترین‌های طلا و جواهرفروشی‌‌ها را پر كرده‌اند، اما برای یك انتخاب خوب در دنیای طلا و جواهر باید به چند نكته توجه كنید: 
1) اگر پوست‌تان سفید یخی است، ترجیحا به جای طلای زرد از طلای سفید استفاده كنید.درخشندگی طلای سفید، زیبایی و جلوه پوست‌‌تان را بیشتر می‌كند.
2) اگر پوست‌تان گندمگون (رنگی مابین سفید و برنزه) است، استفاده از طلای زرد و تركیب آن با طلای قرمز برای جلوه پوست‌تان مناسب‌تر است.
3) اگر پوست‌تان برنزه یا سبزه تیره است، ترجیحا از زیورآلاتی استفاده كنید كه تركیبی از طلای سفید و زرد باشند.
4) در مهمانی‌های رسمی اگر تنها نگین انگشتر و یا نگین آویز گردنبندتان همرنگ لباس یا مكمل رنگ لباستان باشد، مناسب‌تر است.
5) وقتی از گردنبند پهن استفاده می‌كنید، بهتر است از گوشواره صرف‌نظر كنید‌، چون بخشی از فضایی كه برای جلوه‌ی گوشواره‌تان لازم است، توسط پهنی و درخشندگی گردنبندتان از بین می‌رود. ضمنا بهتر است كه رنگ سنگ‌های به كار رفته در جواهرتان با رنگ پوست‌تان هماهنگ ‌باشد.
6) موقع انتخاب دستبند دقت كنید كه دستبندتان تنگ نباشد و ضمنا آنقدر هم بزرگ نباشد كه با كاهش وزن‌تان توی دست لق بزند یا از دست‌ بیفتد.اگر دست‌تان نسبتا چاق است، دستبندی انتخاب كنید كه كیپ دست‌تان نباشد.دستبندهای تنگ، دست‌تان را چاق‌تر از آن چیزی كه هست، نشان می‌دهند.در انتخاب دستبند باید راحتی دست را هم در نظر بگیرید. اگر دستبندتان باعث درد یا حس گرفتگی در مچ دست‌تان می‌شود، همیشه حس ناخوشایندی خواهید داشت و از خریدتان ناراضی خواهید بود.
7) اگر گوشواره‌ای با آویز بلند دارید، بهتر است از گردنبند صرف‌نظر كنید تا جلوه‌ی گوشواره‌تان بیشتر شود.اگر گردنی كشیده و بلند دارید و اگر موهایتان كوتاه است یا اگر موهای بلندی دارید كه همیشه جمع می‌كنید، بهتر است از گوشواره‌های بلند و پهن استفاده كنید.اگر گوش‌های كوچكی دارید، ترجیحا از گوشواره‌های چسبان استفاده كنید.
8) از طرح‌های جدید طلا و جواهر می‌توان به این موارد اشاره كرد: طرح‌های شوپارت ، كه در آنها چندین جواهر در یك محفظه شیشه‌ای به صورت معلق قرار می‌گیرند.كارهای مرصع كاری پنهان،كه یك نگین بزرگ از به هم پیوستن چندین نگین كوچك‌تر تشكیل می‌شود به نحوی كه از دور فقط یك تكه بزرگ نگین به نظر می‌رسد. و توری‌های بسیار نازك و ظریف، كه برگرفته از طرح‌های ایتالیایی و سوییسی است.
9) خطر بروز حساسیت‌های پوستی در استفاده از انگشتر، گردنبند، گوشواره و دستبند وجود دارد.اگر با نشانه‌هایی از حساسیت پوستی مواجه شدید، حتما برای درمان به پزشكان مراجعه كنید.
10) اگر طلا و جواهرتان را با استانداردها و معیارهای انتخابی خودتان بخرید، مطمئنا علاقه بیشتری به آن پیدا خواهید كرد و در نهایت هم از خرید خودتان راضی و خشنود خواهید بود. اسیر مد بودن و تقلید كوركورانه از مد روز، باعث می‌شود حس مالكیت و علاقه‌تان نسبت به آنچه خریداری كرده‌اید، به مرور از بین برود.در مورد رنگ‌های طلا چه می‌دانید؟


با گفتن کلمه طلا، اصولا اولین چیزی که به ذهنمان می‌رسد، طلای زرد براق است. طلا به‌علت آنکه فلزی بسیار نرم و چکش‌خـور است، بـاید بـا فــلزات دیگـری آمیـختـــه شود تــا استحکام لازم را پیدا کند.


احتمالا این بحث مورد توجه بسیاری از خانم‌ها قرار خواهد گرفت؛ طلا!
با گفتن کلمه طلا، اصولا اولین چیزی که به ذهنمان می‌رسد، طلای زرد براق است. طلا به‌علت آنکه فلزی بسیار نرم و چکش‌خـور است، بـاید بـا فــلزات دیگـری آمیـختـــه شود تــا استحکام لازم را پیدا کند. به غیر از طلای ۲۴ عیار، مـابقی، آلیاژ طلا نامیده می‌شوند. مس، نقره، نیکل و پالادیوم بــرای استحکام بیشتر و فلز روی به ایـن خـاطر بـه طـلا افــزوده می‌شود تا اکسیژن هوا را جذب کــرده و از اکـسیـدشــدن مـس و نـقـره جـلوگیــری کنـــد. عـیار طلا یا همان قـیـراط (KARAT)، درجـه خـلوص طـــلا را مشـخـص می‌کند. هـر قیـراط، ۱/۲۴ درصـد کل طلا در آلیاژ طلا را تعیین می‌کـنـد.
البته آن را با CARAT که وزن الماس و دیگر سنگ‌های قیمتی را مشخص می‌کند، اشتباه نگیرید. یکCARAT معادل ۲۰۰ میلی گرم است.
اگر طلا را با مس و نقره مخلوط کنیم (در صورتی که مقدار طلای آن بیشتر باشد)، طلای زرد حاصل می‌شود اما اگر طلا را با نقره، مس و روی (نقره این ترکیب بیشتر است) مخلوط کنیم، طلای سبز به دست می‌آید و اگر طلا و مس (مقدار مس بیشتر از طلا باشد) را ترکیب کنیم، طلای قرمز (صورتی) نتیجه آن است.
طلای سفید هم ترکیبی از طلا، نیکل، پالادیوم، نقره و روی است.
طلای سفید طبیعی، خاکستری روشن است؛ بـه هـمـین خاطر برای سفیدتر جلوه دادن آن، از روکش رادیوم برای پوشش آن استفاده می‌کنند. باتوجه به اینکه رادیــوم پــس از مدتی ساییده می‌شود، باید مجددا طلای سفید را روکش کرد؛ ایـن مدت ۱۲ تا ۱۸ ماه است.
نقره یکی دیگر از انواع جواهرآلات مصرفی است که مثل طلا بسیار نرم بوده و به‌سرعت آسیب می‌بیند، از این رو آن را معمولا با فلز مس ترکیب می‌کنند تا استحکام لازم را پیدا کند. درجـه خلوص نقره را با واحدهایی از هزار قسمت می‌سنجند. نقره پس از مـدتی به‌خـاطـر اکسـیـدهای گوگرد موجود در هوا یا عرق بدن، دچار تیرگی می‌شود کـه بـاید آن را مجددا پرداخت کرد.
پلاتین یا پلاتینیوم، فلزی سنگین و بسیار مقاوم است که مـعمولا با پـالادیـوم، رادیـوم، ایـریـدیوم، مس، روتیوم و تیتانیوم ترکیب می‌شود. درجه خلوص آن مانند نقره، بر پایه هزار قسمتی است. اگر بخواهیم پلاتین را با طلای سفید مقایسه کنیم، باید بگوییم پلاتین سنگین‌تر از طلای سفید است. این فلز به‌طور طبیعی، سفید بوده و درخشندگی و لومینانس بیشتری از طـلای سفید دارد. همچنین از طلا کمیاب‌تر بوده و در نتیجه گرانبهاتر است. در نهایت اینکه پلاتین مقاومت بیشتری نسبت به کدرشدگی دارد.مضرات طلا برای مردان


پژوهش های علمی پزشکی نشان می دهد طلا بر گلبول های قرمز مردان تأثیر می گذارد ، در حالی که بر گلبول های قرمز زنان تأثیری نمی گذارد.


پژوهش های علمی پزشکی نشان می دهد طلا بر گلبول های قرمز مردان تأثیر می گذارد ، در حالی که بر گلبول های قرمز زنان تأثیری نمی گذارد.
این امر به دلیل وجود لایه چربی میان پوست و گوشت زنان اتفاق می افتد. این لایه مانع تأثیر اشعه های عنصر طلا بر روی گلبول های قرمز می شود.
همچنین پژوهش های فراوان علمی دیگر نشان می دهند که اشعه های طلا نقش منفی بر روی هورمون های جنسی مردان دارند، در حالی که اشعه های عنصر "نقره" بر مردان و زنان چنین تأثیری ندارد.
در ترکیب بدن انسان، عنصر طلا، اورانیوم، آهن و عناصر دیگر وجود دارد ولی عنصر "نقره" وجود ندارد. طلا و نقره با ترکیبات موجود در غذا از خود واکنش نشان می دهند و به همراه آنزیم ها در بدن انسان ترکیباتی که برای سلامتی بدن انسان مضر است، ایجاد می کنند.
پیامبر اکرم (ص) قرن ها پیش درباره این موضوع فرمودند: طلا و ابریشم برای مردان امتم حرام است و برای زنان امتم حلال است و این مطلب میزان اهمیت و فایده احکام اسلامی را ثابت می کند. 

همه چيز درباره استفاده صحيح از جواهر


هنگام حمام گرفتن و يا شتستشوي دست هـا، جـواهر آلات خـود را در بياوريد چون صابون سبب ايجاد لايه نازك روي ...- هنگام حمام گرفتن و يا شتستشوي دست هـا، جـواهر آلات خـود را در بياوريد چون صابون سبب ايجاد لايه نازك روي جواهر آلات ميگردد.

 

- با جواهر آلات آشپزي نكـنيـد زيـرا گـرماي شـديد و روغــن موجب صدمه زدن به نگين جواهرآلات ميگردد.

 

- همواره پس از آرايش و يا عطر زدن جواهر آلات خود را به تن كنيد.

 

- فلزات قيمتي را تنها با يك پارچه ويژه پرداخت و يا پارچه نمدي پاك كنـيـد زيـرا حوله و يـا پارچه به خاطر آن كـه گـرد و غبـار را در خــود دارنـد باعث خراش برداشتن جواهر آلات ميگردند.

 

- جواهر آلات را از ضربه، مواد شيميايي، نور خورشيد و گرماي شديد محافظت كنيد.

 

- در استخر و يا شستشوي ظروف و يا لباسها جواهر آلات خود را در بياوريـد زيـرا كـلـر سبب تغيير رنگ و يا شل شدن نگين ها ميگردد.

 

- جواهر آلات را بمنظور جلوگيري از خراشيده شدن بطور مجزا نگهداري كنيد.

 

- نگهداري نقره در يك كيسه در بسته كدر شدن آن را به تعويق مي انــدازد. اما هيچگاه مرواريد را درون كيسه پلاستيكي قرار ندهيد.

- بهترين روش تميز كردن جواهر آلات استفاده از آب و صابون اندك بهمراه يـك مـسـواك نرم ميباشد. 

 اثرات مثبت طلا و نقره بر ارگانیسم بدن 

 

 

 

استفاده تزئیینی از طلا و نقره برای درمان برخی بیماریهای جسمی و روانی موثر است.


بر اساس نتایج تحقیقات دانشمندان ، طلا، روند فعالیت ارگانیسم بدن انسان را تسریع کرده و نقره، بر عکس آرام‌بخش است.

به نوشته روزنامه روسی "وزگلیاد" طلا می‌تواند به رفع بیماریهای قلبی کمک کرده و فشار خون را پایین بیاورد و نقره فشار خون را بالا می‌برد.

به همین دلیل است که در طب سوزنی شرق، برای بخش‌های مختلف بدن از سوزن های طلا و نقره‌ استفاده می‌شود .

دانشمندان بلاروس توصیه کردند افراد دارای زخم معده و یا بیماریهای دیگر معده، از طلا استفاده کنند و اشخاصی که عصبانیت و تند خویی دارند، نقره بکار ببرند.

همچنین سیاه شدن حلقه طلا برروی انگشت دست می‌تواند نشانه بیماری صاحب آن باشد.

پزشکان استفاده آلیاژ مرکب از طلا و نقره را توصیه نمی‌کنند و به استفاده مجزای آنهااعتقاد دارند.

همچنین استفاده طلا برای مردان بعلت تشعشعات طلا مضر بوده و برای زنان سودمند است و دین اسلام استفاده از طلا را برای مردان اشکال دار میداند./ 

7کلید طلایی پولدار شدن 

 

 

 

پولدار شدن نه کار سختی است و نه غیر ممکن. اغلب ما فکر می کنیم پولدار شدن آن هم بدون سرمایه اولیه کارغیرممکنی است. اما حقیقت آن است که بسیاری از ثروتمندان مطرح جهان از سرمایه اولیه چندانی برخوردار نبوده اند.

 
7کلید طلایی پولدار شدن


ثروتمند شدن آرزوی خیلی هاست آرزویی که بعضا از سوی برخی ها نکوهش می شود حتی در جامعه هستند افرادی که به غلط همه ثروتمندان را افرادی که از دست رنج دیگران به جایی رسیده اند می دانند. اما حقیقت این است که اگر واقعا هدف شما در زندگی پولدار شد باشد و در این مسیر گام بردارید موفق می شوید در این گزارش به ۷ تا از کلید هایش اشاره می کنیم.

۱. تخصص در مسیر علایق و توانایی

حقیقت این است که اگر همه آدم ها در مسیر درست تحقق آرزوهایشان گام بردارند و به علایق شان توجه کنند می توانند به نهایت آرزوهایشان برسند.

متاسفانه دلیل عدم کامیابی و موفقیت افراد این است که در مسیر تحقق علایق شان و کسب توانایی در آنچه به آن علاقمند هستند نمی روند.

کسی که علاقه اش در موسیقی است طب می خواند! پس بدیهی است که پزشک ناموفقی می شود.

نوشتن را دوست دارد اما حسابدار می شود!! حسابدار همیشه افسرده.

اگر آنچه انجام می دهید را دوست ندارید همین الان ترکش کنید. به همین سادگی.

۲. تمرکز

روی یک چیز و یک کار تمرکز کنید . واقعا درست گفته اند با یک دست نمی توان چند هندوانه برداشت. به جای اینکه انرژی تان را در انجام چند کار که در آن توانایی دارید هدر بدهید یک کار را درست و با تمرکز انجام دهید. موفقیت شما تضمین می شود.

۳. شناخت ابزار و ملزومات

همه ابزار و ملزومات لازم برای موفقیت کارتان را بشناسید و به دست بیاورید. ابزار و ملزومات همیشه مادی نیستند گاهی یک مهارت جدید، یک دوست آشنا به کار و مشارکت با یک شرکت همکار می تواند سرعت موفقیت شما را چند برابر کند.

۴. تمایز

بین خودتان و رقبایتان تمایز ایجاد کنید کاری کنید که مثل همه نباشید سعی کنید در حد امکان متفاوت بودنتان را مشخص کنید و به رخ بکشید.

۵. تحمل

موفقیت یک خط و یک مسیر مشخص نیست بلکه مسیر پر پیچ و خمی است که در هر لحظه ممکن است شمارا در موقعیت های پیش بینی نشده قرار دهد در این مسیر تحمل و ثابت قدمی است که باعث موفقیت شما می شود و شما را از کسانی که در مسیر جامانده اند جدا می کند.

۶.اصلاح

انسان های موفق چارچوب بندی و خط قرمز های کمتری دارند آنها هر لحظه آماده پذیرش ایده های نو و حرکت در مسیر های ناشناخته اند.

ریسک پذیری بالا و توانایی پذیرش خطاها از نکات برجسته آدم های موفق است. آنها از بیان و اعتراف به اشتباهاتشان نمی ترسند.

۷.مشورت

آدم های موفق همیشه مشورت می کنند و حرف حق و درست را بدون توجه به مرجعش می پذیرند حتی اگر آن فرد کارمند زیر دستشان باشد و یا حتی لحن نامناسبی در کلامش باشد.


 

 نحوه محاسبه قيمت سکه 

 

 

 

نحوه محاسبه قيمت سکه با توجه به قيمت‌هاي جهاني طلا:

* عيار سکه مطابق با استاندارد بانک مرکزي 9/0 با وزن 8.133 گرم است.* قيمت‌هاي جهاني طلا براي هر اونس طلا با عيار 999/0 (که همان عيار 24 است) اعلام مي‌شود.* هر اونس برابر با 31.103431 گرم است.* هزينه ضرب سکه معمولا 5هزار تا 7هزار تومان در نظر گرفته مي‌شود.مطابق با مفروضات فوق قيمت هر سکه را مي‌توان از رابطه زير به دست آورد:قيمت سکه = (235334/0× قيمت هر اونس طلا× نرخ برابري دلار)+5000


 

سرمایه گذاری در سنگ های قیمتی - قسمت اول 

 

 

 

منابع جهانی از سنگ های قیمتی طبیعی به آنچه که از قبل وجود داشته، محدود است و منابع بیشتری نیز تولید نخواهد شد، زیرا میلیون ها سال طول می کشد تا یک سنگ جواهربه طور طبیعی ایجاد شود .

 
سرمایه گذاری در سنگ های قیمتی - قسمت اول

بسیاری ازمعادن بزرگ جهان که به تولید سنگ های قیمتی می پردازند، در حال حاضر کاملا استخراج شده و یا نزدیک به آن هستند .

اگر چه اکتشافات جدیدی نیز صورت گرفته، اما حتی این منابع نیز محدود بوده و در نهایت تخلیه میشوند. هر چه بر جمعیت جهان افزوده شود، تقاضا نیز به همان نسبت بالا می رود.

زمانی تنها نخبگان و افراد خاص سنگ های قیمتی داشتند، اما در حال حاضر هر فردی که تمایل به سنگ قیمتی داشته، با توجه به توان خرید اندک، می تواند سنگ قیمتی را در اختیار داشته باشد .

بدین ترتیب هر چه ما به سوی آینده حرکت می کنیم، تنها شاهد بالا رفتن ارزش سنگ های قیمتی طبیعی خواهیم بود. این مسئله می تواند افراد را ترغیب به سرمایه گذاری در زمینه سنگ های قیمتی بنماید.

هنگام خرید و یا سرمایه گذاری باید به چند نکته توجه نماییم تا آنچه که خریداری می کنیم از کیفیت و مرغوبیت برخوردار باشد:

از هر نوع سنگی که تصمیم به تهیه آن را دارید، بهترین و باکیفیت ترینهای آن نوع را خریداری کنید.

سنگ های کوچک را خریداری نکنید. بدین معنا که به سراغ سنگ های زیر یک قیراط نروید.

سنگی بخرید که بخوبی تراش خورده باشد.

به سنگهای محبوب تر بیشتر توجه داشته باشید و انتخابتان را از میان آنها انجام دهید.

توجه داشته باشید که سنگهای اصل و بدون هیچگونه بهبود کیفی(treatment) را بخرید. برای اطمینان از این موضوع می توانید از دانش خود و یا متخصصان این رشته بهره ببرید.

اگر قصد سرمایه گذاری در این زمینه را دارید توقع نداشته باشید که ظرف چند هفته یا ماه بتوانید خرید و فروش داشته باشید. در این مورد باید صبور بوده و ابتدا بازار را به خوبی تحلیل کنید.

رعایت این نکته می تواند برای شما مفید باشد که در حال حاضر ارزش یک سری از سنگ ها در حال افزایش است. این سنگ ها عبارتند از: یاقوت کبود باکیفیت، گارنت تساوریت (Tsavorite) سبز ، گارنت اسپسارتین (Spessartine) نارنجی ، تمامتورمالین ها(Tourmaline ) ، تانزانیت (Tanzanite) و زمرد (Emerald).بعلاوه الماسهای رنگیفانتزیو یاقوت قرمز(Mogok).

بدیهی است که هر چه خرید منطقی تری انجام دهید، سود بیشتری هم از سرمایه گذاری خود خواهید برد. اگر به این فکر می کنید که سنگ های قیمتی خود رامستقیم ازمعدن چیانو یا سنگ تراشان بخرید، باید گفت که این ایده خوبی است اما اگر به آنها دسترسی نداشتید، بهترین انتخاب می تواند موسسات معتبر باشد که در آنها می توانید شناسنامه سنگها را دریافت نمایید. بدین ترتیب می توانید سرمایه گذاری مطمئنی داشته باشید.


 

سرمایه گذاری در سنگ های قیمتی – قسمت دوم 

 

 

 

سنگ جواهر باید کیفیت خوبی را نشان دهد، به خوبی تراش خورده و به نوبه خود زیبا باشد. برای دیدن پتانسیل سنگ های قیمتی به چشم خود اعتماد کنید. تراش یک سنگ و نوع و کیفیت آن یکی از ارزشهای اصلی و اساسی یک گوهر محسوب میشود. خرید یکی از کمیاب ترین مواد روی زمین، گامی است که نیاز به تحقیق و تفحص دارد.

 
سرمایه گذاری در سنگ های قیمتی – قسمت دوم


به منظور این که تبدیل به یک سرمایه گذار خوب در زمینه سنگ های قیمتی شوید، به شما کمک می کند تا کم کم به این دنیای شگفت انگیز نیز علاقمند شوید.

زمانیکه کمی مطلب بیاموزید و نسبت به گوهرها مطلع تر شوید، میتوانید انتخاب های بهتری هم داشته باشید که بابت هر خرید لذت بیشتری هم به شما خواهد بخشید.

هنگام خرید سنگ های بزرگ -حتی افزایش اندک در اندازه یک سنگ ، می تواند بر ارزش آن تاثیر بسیار زیادی بگذارد- وقتی آن گوهر از نظر اندازه، حتی به میزان 2 میلیمتر بیشتر باشد، می تواند قیمت آن را خیلی بیش از حد تصور شما افزایش دهد.

اما نکته قابل توجه این می باشد که یک سنگ دو میلیمتری به تنهایی، هرگز مساوی با دومیلیمتر اضافه وزن روی یک سنگ بزرگ نیست! بدین معنا که یک سنگ دو میلیمتری بیشتر از یک سنگ بزرگ که دو میلیمتر اضافه وزن داشته باشد، می ارزد و این یکی از عجایب دنیای گوهرهاست.

یکی دیگر از راه هایی که می تواند برای سودآوری در زمینه سرمایه گذاری در سنگ های قیمتی مفید باشد این است که یک سنگ راف تهیه کنید. سپس آن را بخوبی تراش دهید و بعد به فروش برسانید.

سهام ممکن است تمام ارزش خود را از دست بدهد، اما سنگ جواهر یک گزینه با ارزش واقعی است و آنقدر کوچک می باشد که بتوان بعنوان یک سرمایه مطمئن، آن را ذخیره کرد.

سنگ ها دارای ارزش ذاتی هستند که این ارزش را حتی پس از سالها مخفی بودن در یک فضای پنهان نیز حفظ می کنند هیچ آفت حیوانی و طبیعی نمی تواند آن را از بین ببرد.

رکود اقتصادی تنها باعث افزایش قیمت سنگ های قیمتی مانند زمرد، یاقوت، یاقوت کبود، تورمالین، گارنت و الماس شده است. یکی از خصوصیات سنگ های قیمتی این است که همراه با تورم، قیمتشان افزایش می یابند.

اگر به عنوان یک سرمایه گذار تمایل دارید که در زمینه سنگ های قیمتی فعالیت کنید، هیچ زمان سنگ ها را از فروشگاه های لوکس خریداری ننمایید.

زیرا این محصولات قبل از رسیدن به ویترین، چندین و چند بار افزایش قیمت را تجربه کرده اند. جواهراتی که از فروشگاه های لوکس خریداری می کنید تنها برای لذت بردن و به منظور کسب یک تجربه، مفید است.

می توان این خرید را یک تجربه هیجان انگیز حساب کرد، اما توجه داشته باشید زمانی که تصمیم داشتید آنها را به فروش برسانید، انتظار بازگشت سرمایه به همراه سود بالا را نداشته باشید.


 

سرمایه گذاری در سنگهای قیمتی– قسمت سوم 

 

 

 

در قسمتهای قبل نکاتی را برای سرمایه گذاری ایمن در زمینه سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی یادآور شدیم و در بخش نهایی این مطلب به آخرین نکاتی که برای ورود به بازار گوهرها باید بدانید، اشاراتی خواهیم داشت.

 
سرمایه گذاری در سنگهای قیمتی– قسمت سوم


اگر به دنبال سنگ های قیمتی هستید، باید کمتر از قیمت خرده فروشی آنها را تهیه نمایید و برای این کار سراغ فروشنده های اولیه یا عمده فروشانی که خودشان سنگها را استخراج کرده و تراش میدهند،بروید.

سنگها معمولا به عنوان یک سرمایه گذاری مطمئن – در برابر نا آرامی های اقتصادی و رویداد های سیاسی- خریداری می شوند و جزو معدود سرمایه هایی هستند که در برابر رکود اقتصادی مقاومت میکنند.

آنها به دلیل زیباییشان مورد علاقه همه هستند، بخاطر قدرت های عرفانی خود مورد احترامند، و بعلت ارزش رو به رشد خود به شدت مورد تقاضا می باشند.

سنگ های قیمتی در سراسر جهان به عنوان یکی از محبوب ترین سرمایه گذاری ها پدیدار شدند و همچنین این سنگ ها برای کسانی که بدنبال راه سرمایه گذاری عاقلانه هستند، افزایش نرخ بی سابقه ای در بر داشته اند.

ارزش پول و ارز در طول زمان، بسته به وضعیت آب و هوای سیاسی، همواره در نوسان است، اما سنگ ها پیوسته ارزش رو به افزایش خود را حفظ کرده اند.

تراش
هرچه تراش یک سنگ قیمتی بهتر باشد درخشش و زندگی ای که در آن در جریان است، را بیشتر نشان خواهد داد. تراش ماهرانه و دقیق باعث میشود که نور در داخل سنگ منعکس شده و به چشم بیننده بازتاب شود.

به این ترتیب بهترین پتانسیل رنگ پنهان در درون سنگ تراش نخورده، آشکار خواهد شد. اکثر افراد، تراش را با شکل سنگ اشتباه میگیرند. تراش، کیفیت کلی فرآیند تراشیدن است: شکل، تقارن، تناسب، فست ها، کار نهایی و غیره.

سنگ های قیمتی به تعدادی از اشکال مختلف تراش می خورند که به منظور نمایش بهترین ویژگی های سنگ جواهر تراش نخورده اولیه، طراحی شده اند. معروف ترین اشکال تراش، به 6 حالت دسته بندی می شوند: بیضی( oval)، گلابی (pear )، زمرد (emerald)، قلب (heart )، مارکیز (marquise) و گرد (round).

هر کدام شکل مورد علاقه خود را دارد که کاملا سلیقه ای است.تراش به هرشکلی که باشد، برای یک خرید خوب، نیاز به سنگ جواهری دارید کهبه خوبی تراش خورده و ظاهرش نیز تاثیر گذار است.

اهمیت تراش
هنگامی که یک گوهر به نسبت درست تراش خورده باشد، سنگ می تواند نور را بسیار بهتر نشان بدهد و با ایجاد یک رنگ قوی وروشن تر، باعث ظاهر بهتر سنگ جواهر شود.

به طور اساسی گوهر در برابر نوری که وارد سنگ می شود مثل یک آینه عمل می کند. هدف ازفست کردن (تراش مهندسی) یک گوهر، بازتاب نور تا آخرین حد ممکن، به چشم است.

اگر گوهری به درستی تراش نخورده باشد، نتیجه آن سنگی خواهد بود که مرده یا بی روح است. یکی از مسائلی که بروز می کند این می تواند باشد که نور به جای این که از تاج (بالای سنگ-crown) به بیننده منعکس شود، از قسمت انتهای سنگ (پاویلیون –pavilion) نشت می کند.

نه تنهاسنگی که بدتراش خورده، جذاب بنظر نمی رسد بلکه ممکن است باعث شود که شما یک معامله بد و کم ارزش داشته باشید. هنگامی که از یک طرف به سنگ نگاه می کنیم، اگر پاویلیون سنگ قیمتی، بیش از 3 برابر عرض تاج باشد، شما پول وزنی را می دهید که بعد از قرار گرفتن (سوار شدن) روی یک قطعه جواهر، دیده نمی شود.

مطمئن شوید که پاویلیون هم بیش از حد برآمده نباشد. زیرا همان اشکالی را که درباره سنگ هایی که پاویلیون عمیق دارند، دیده خواهد شد. بدین معنا که نور به جای این که به سمت بالا منعکس شود، از طریق پاویلیون یک گوهر صاف،خارج می شود.

البته این حرف به این معنا نیست که یک سنگ صاف خریداری کنید. با این حال، یک گوهر صاف بخاطر فضای بیشتری که اشغال می کند، این تصور را بوجود می آورد که بزرگتر و قابل توجه تر است. کار نهایی یک گوهر نیز باید در نظر گرفته شود.

پایان یک سنگ جواهر، شامل هرگونه لکه های سطحی، تقارن فست ها و کیفیت پرداخت (پولیش) است. وقتی یگ گوهر را با یک ذره بین بررسی می کنید، بدنبال خش ها، شکافها، تو رفتگی ها و خراشهای روی سطح بگردید. این ها مواردی هستند که نباید وجود داشته باشند. درضمن تقارن سنگ، بصورت عمودی، را هم چک کنید تا یکسان و برابر باشد.


 

گوهرها و ازدواج! 

 

 

 

برای خرید حلقه نامزدی خود عجله نکنید، حداقل تا پایان این مطلب!
امروزه الماس ها برای بخش اعظم تمام جواهرات عروس بکار می روند، اما تمایل در حال رشدی به سوی استفاده از حلقه های نامزدی وجود دارد و امروزه رنگ ها، نقش بزرگی در این زمینه ایفا می کنند. اهمیت نامزدی ها توجه عمومی برای تاثیرات بالقوه و بی پایانی که این حلقه ها می توانند داشته باشند، را جلب کرده است.

 
گوهرها و ازدواج!


حلقه هاینامزدی با سنگهای رنگی:
تصور حلقه های نامزدی با سنگهای رنگی، متعلق به عصر کنونی به نظر می رسد؛ اما در واقع این ایده کاملا قدیمی است.

رنه لالیک (Renee Lalique) طراح مشهور فرانسوی، حلقه های نگین دار را برای عروس های عصر هنر نوین (Art Nouveau-era ) در اواخر قرن نوزدهم به وجود آورد.

در اواخر دوره ویکتوریایی (Victorian) و اوایل دوره ادواردی (Edwardian)، حلقه های نامزدی آکوآمارین، یاقوت سرخ (ruby) و یاقوت کبود(sapphire ) برای عروس ها مد بود و در طول قرن بیستم نیز این میل به هیچ عنوان کم نشد.

حلقه نامزدی دایانا - بانوی انگلستان- باپرنس چارلز، یاقوت کبود بیضی شکل بزرگی بود که دور تا دور آن با الماس های زیبا احاطه شده بود. بعدها، سارا فرگوسن (Sarah Ferguson)هم حلقه نامزدی ای با ترکیبی از یاقوت سرخ و الماس به دست می کرد.

مجموعه حلقه های نامزدی زیبای امروزه، شامل سنگ های رنگی است که اغلب دارای معنای خاصی برای زوج هاست. برای مثال، بعضی حلقه ها شامل سنگ ماه تولد عروس است. در سایر موارد، حلقه ممکن است ماه ازدواج آنها که از جدول سنگ ماه تولد انتخاب شده یا سنگ محلی که اولین خانه آنها آنجا خواهد بود را نشان دهد.

شاید این موضوع شما را به فکر درباره سنگ جواهرات جذاب و شخصی برای حلقه نامزدی که احتمالا در نظر گرفته اید بیاندازد، اینکه مثلا سنگ ماه تولد خودتان و یا شهری که در آن زندگی میکنید چیست.

ارزش حلقه نامزدی:
روزگاری فرض بر این بود که الماس ها جواهرات گرانی هستند. بنابراین به طور طبیعی، آنها تبدیل به تنها سنگ هایی شدند که در بخش جواهرات مربوط به عروسی، توسط جواهر فروش ها پیشنهاد می شدند؛ اما امروزه این مسئله صحت ندارد.

برای مثال، سنگ های رنگی هستند که بسته به کیفیت، ممکن است تا قیراطی10 هزار دلار یا بیشتر قیمت داشته باشند.

از آنجائی که هدف زوج های امروزی در خرید جواهرات عروسی، خلاقیت و فردیت می باشد؛ ممکن است سنگ هایی زیبا مانند سیترین مادیرا (Madeira citrine) یا هلیودور (heliodor) را انتخاب کنند که جزو بهترین سنگ جواهرات نیز هستند.

بنابراین در حالیکه همچنان الماس، بهترین جایگاه را نزد عروس های امروزی دارد؛ اما اگر اطراف خود را بنگرید متوجه تنوع سایر سنگهای رنگی میشوید که روی حلقه ها و سرویس های مختلف عروسی میدرخشند.

سنگهای متفاوت بیانگر داستانهای گوناگون هستند که زوجین برای انتخاب خود میتوانند این مسئله را در نظر بگیرند؛ تا انتخابی منحصر به فرد و شخصی داشته باشند.

 

روش های مفید برای تمیزکاری طلا و جواهرات 

 

حلقه های طلا نیز همانند قطعات جواهر ، پس از استفاده به دلیل تماس با بدن چرب میشوند و درخشندگی خود را از دست میدهند به همین دلیل تمیز کاری منظم آن ها توصیه میشود .

 
روش های مفید برای تمیزکاری طلا و جواهرات

برای این منظور ساده ترین روش مراجعه سالیانه به مغازه هایجواهر سازیست تا آن ها بتوانند به صورت حرفه ای و با استفاده از دستگاه های مخصوص نسبت به تمیزکاری ، شستشو و پولیش کاری زیور آلات شما اقدام کنند.با این حال سه روش مختلف نیز برای پاکسازی جواهرات شما در خانه وجود دارد.

راه اول خرید مایع تمیز کننده جواهرات است فقط پنج دقیقه قطعه جواهر مورد نظر را در آن غوطه ور کنید و سپس با استفاده از یک برس نرم، اقدام به پاک کردن خاک و لکه های احتمالی کنید. این عمل علاوه بر افزایش درخشندگی جواهر، خش های ریزی که در اثر گذشت زمان به وجود آمده اند را نیز از دید پنهان میکند. در نهایت قطعه جواهر را با استفاده از پارچه نرم بدون پرز خشک نمایید.

یکی دیگر از راه های تمیز کردن طلا و جواهر، استفاده از یک پارچه نرم و تمیز همراه با مایع تمیز کننده طلا و جواهر است. بعد از اینکه مقداری از مایع را روی پارچه ریختید تمام سطح قطعه را به مایع آغشته نمایید و با حرکت ملایم دایره وار آن را پلیش کنید. سپس با استفاده از یک قطعه پارچه خشک بدون پرز دوباره با حرکت دایره ای آن را خشک کنید. به این روش میتوان مواد شوینده اضافه را حذف کنید و از قطعه جواهر براق خود لذت ببرید.

در نهایت شما میتوانید با استفاده از یک کاسه آب گرم و مقدار کمی مایع ظرف شویی یک تمیز کننده ملایم بسازید. طلا یا جواهر خود را به مدت 5 دقیقه در آن قرار دهید. سپس مقداری آن را جابجا کنید و اجازه دهید 5 دقیقه دیگر در ظرف بماند و با استفاده از یک برس نرم آن را پاک کنید. سپس آن را در محلول آب و صابون بمالید و در با آب سرد بشوئید. در نهایت آن را با پارچه نرم بدون پرز به خوبی خشک کنید.

توجه:طلا یکی از فلزات نرم است پس هنگام تمیز کردن آن مواظب باشید که با اجسام و فلزات سخت تماس پید نکند و بدین ترتیب از خراش های احتمالی جلوگیری کنید.

پس از پاک کردن طلا و جواهر آن را در جای مناسب نگهداری کنید که کمتر به پاک کردن نیاز پیدا کند. از آنجایی که طلا به راحتی خش میافتد آن را جدا از دیگر جواهرات و طبیعتاً دیگر فلزات نگاه دارید.نکته آخر اینکه اگز قطعات طلایی را در مکانی خشک و سرد نگاه دارید برای مدت بیشتری درخشان باقی خواهد ماند.

 

 

رابطه طلا و نفت  

 

 

 

رابطه طلا و نفت


بازار نفت یکی از اصلی ترین بازارهای جهانی است که معمولاً در رابطه با دیگر بازارها، پیشرو است. به عبارت دیگر تغییرات نفت موجب تحول در دیگر بازارها از جمله ارز می شود و عکس این موضوع معمولاً صادق نیست.


یکی از مسائل بسیار قابل توجه در عرصه بازارهای مالی رابطه تنگاتنگ قیمت کالاها و ارزش ارزهای کشورهای مختلف جهان با یکدیگر است. به طوری که در هیچ بازاری نمی توان منفرد عمل کرد و به اخبار و اطلاعات مربوط به آن کالا یا ارز بسنده کرد و باید اطلاعات جامعی اگر نگوییم از تمام کالاها لااقل از تعداد قابل توجهی از آنها را گردآوری و تحلیل کرد تا به نتیجه ای مطلوب رسید.
البته چه در مورد رابطه دلار و نفت که به آن پرداخته شد و چه درباره مسائلی که در ادامه مطرح می شود باید این نکته را در نظر گرفت که رابطه بین ارزها و کالاهای حساس مثل نفت و طلا صرفاً یکی از چندین پارامتر تأثیرگذار است و چه بسا در شرایط خاص این ملاحظات از طرف بازیگران بازار نادیده گرفته شود. تشخیص اینکه در چه شرایطی این روابط محکم و استوار است و در چه شرایطی سست و ناپایدار، به عهده تحلیلگران بازارهای مالی و این مهم خود امری دشوار است.
در اینجا سعی شده به بخش کوچکی از مساله پیوستگی متقابل بین بازارهای مالی جهان پرداخته شود و به عنوان شروع کار رابطه نفت و طلا و ارز های کشورهای مختلف من جمله دلار آمریکا، یورو، ین، پوند، دلار استرالیا، فرانک سوئیس و... مورد بررسی قرار گرفته است. ابتدا از نفت شروع می کنیم.
بازار نفت یکی از اصلی ترین بازارهای جهانی است که معمولاً در رابطه با دیگر بازارها، پیشرو است. به عبارت دیگر تغییرات نفت موجب تحول در دیگر بازارها از جمله ارز می شود و عکس این موضوع معمولاً صادق نیست. این مسئله اهمیت بررسی تحولات نفت را دوچندان می کند.

عوامل تأثیرگذار بر قیمت نفت خارج از بازارهای مالی هستند و بیشتر به مسائل سیاسی جاری در کشورهای تولید کننده و به تقاضا از طرف مصرف کنندگان بزرگ مثل چین و هند و ایالات متحده مربوط می شود.
اما تغییرات قیمت نفت تأثیر شدیدی بر بازارهای مالی دارد. براثر گران شدن نفت سهام بسیاری از شرکتها و ارزهای رایج ضربه می بینند که از آن میان می توان به سهام شرکتهای اتومبیل سازی اشاره کرد که قیمت نفت از فاکتورهای تأثیرگذار بر آنها است. نفت در بازار ارز نیز تأثیر خود را می گذارد و با گران شدن نفت ارز رایج کشورهایی که مصرف کنندگان بزرگ نفت هستند با کاهش ارز روبه رو می شود که از بین آنها می توان به دلار و ین اشاره کرد.
آمریکا به عنوان بزرگترین مصرف کننده نفت، اقتصادی به شدت حساس در برابر نفت دارد و اگرچه در این مقاله قصد بحث در مورد تاریخ حضور آمریکا در خاورمیانه را نداریم اما نگاهی اجمالی به تاریخ معاصر این منطقه ژئوپلیتیک نشان دهنده میزان حساسیت آمریکا به مسئله نفت است.

این حساسیت را در پول رسمی این کشور، دلار، نیز می توان مشاهده کرد. به عنوان مثال در گذشته پس از طوفان کاترینا و اثرات مخربی که بر پالایشگاه های کلیدی آمریکا وارد آمد دلار نیز متأثر از قیمت نفت حرکت می کرد و با بالاتر رفتن آن ضعیف تر می شد.
ین ارز رایج سرزمین آفتاب تابان نیز از بزرگترین قربانیان نفت است. ژاپن بیش از ۹۸درصد از نفت خود را از خارج از مرزهای خود وارد می کند و اقتصادی به شدت وابسته به نفت دارد به همین دلیل نسبت به افزایش قیمت نفت از خود حساسیت نشان می دهد.
از دیگر ارزهایی که به تغییرات قیمت نفت از خود حساسیت نشان می دهند می توان به دلار کانادا اشاره کرد که برخلاف دلار و ین از افزایش ارزش این ماده ژئوپلیتیک سود می برد. کانادا از صادرکنندگان نفت است و کاملاً طبیعی است که بر اثر بالا رفتن قیمت نفت، اقتصاد قوی تر و در نتیجه ارز قوی تر داشته باشد به طوری که دلار کانادا در سالهای اخیر که قیمت نفت روبه رشد بوده و تنها از اواسط سال ۲۰۰۳ تاکنون از حدود ۲۴ دلار به حوالی ۷۵ دلار رسیده است، رشد شدیدی را تجربه کرده و با شیب تندی در برابر دلار آمریکا صعود کرده به طوری که زوج ارز USD/CAD در دهم می سال جاری به مرز ۱۰/۱ سقوط کرد (چون دلار کانادا در مخرج کسر قرار دارد هرچه این عدد کمتر باشد به معنی قوی تر بودن دلار کانادا است) و این در حالی است که این عدد از اوایل سال ۱۹۷۸ مشاهده نشده بود.
از دیگر کالاهای حیاتی و بسیار مهم در عرصه مبادلات جهانی که نفت تأثیر زیادی بر آن دارد می توان به طلا اشاره کرد.
بالا رفتن قیمت نفت موجب افزایش تورم جهانی می شود و در این شرایط سرمایه گذاران علاقه مند هستند تا سرمایه خود را به چیزی تبدیل کنند تا بیشترین مقاومت را در برابر افزایش تورم داشته باشد، طلا یکی از بهترین انتخاب های آنان است و به همین دلیل تقاضا برای طلا بالا رفته و موجب گرانی آن می شود.
از طرف دیگر طلا و نفت عوامل تأثیرگذار مشترک یکسانی دارند که موجب می شود قیمت این دو کالای حیاتی هم جهت باشد. به عنوان مثال تنش های منطقه ای علی الخصوص در خاورمیانه هم باعث بالا رفتن قیمت نفت و هم طلا می شود.
تأثیرگذاری قیمت نفت بر طلا موجب می شود تا نفت به صورت غیر مستقیم بر بسیاری دیگر از کالاها، سهام شرکتها و ارزهای رایج کشورهای مختلف نیز تأثیر بگذارد.

طلا
تغییرات قیمت طلا نیز تأثیر زیادی بر بازارهای مالی جهان دارد. در بازار ارز عمده ارزهایی که رابطه تنگاتنگی با طلا دارند عبارت اند از دلار، فرانک سوئیس و دلار استرالیا. برخلاف نفت که در تمامی روابط خود با دیگر بازارها نقش پیشرو (Leader) را داشت طلا در رابطه خود با بازار ارز گاه نقش پیشرو و گاه نقش پیرو را بازی می کند.
به عنوان مثال در رابطه طلا با دلار، دلار نقش پیشرو را بازی می کند و تغییرات طلا متأثر از تغییرات دلار است. عکس آن نیز در مواردی دیده شده است. یعنی طلا دلار را مطیع خود کرده و تغییرات دلار از پی تغییر قیمت طلاآمده اما به طور کلی آنچه معمول است اینست که دلار جهت طلا را مشخص می کند. علت این مسئله اینست که طلا در بازارهای جهانی به دلار ارزش گذاری می شود و با بالا رفتن ارزش دلار قیمت طلا برای کسانی که با دیگر ارزها قصد خرید دارند گران می شود و در نتیجه از تقاضای آن کاسته شده که کاهش قیمت را به دنبال دارد. عکس این موضوع نیز صادق است یعنی کاهش ارزش دلار موجب کاهش قیمت طلا برای خریدارانی است با ارزی غیر از دلار که قصد خرید دارند ، در نتیجه تقاضا بالا رفته موجب افزایش قیمت می شود.
بنابراین یکی از اولین قوانین بازار طلا اینست که قیمت این فلز با ارزش دلار رابطه معکوس دارد و در جهت خلاف آن حرکت می کند. البته بسیاری اوقات دیده شده که این قانون نقض می شود و طلا و دلار هم جهت با یکدیگر حرکت می کنند که نمونه مشهور آن هم رفتار بازار در سال ۲۰۰۵ بود که طلا و دلار هر دو افزایش داشتند.
از دیگر ارزهایی که متأثر از قیمت طلا ارزش خود را تنظیم می کند فرانک سوئیس است. کشوری که دارای ذخایر بالای طلا است و به همین دلیل بالا رفتن قیمت این فلز موجب افزایش ارزش پول رایج این کشور می شود.

ممکن است اینجا این سؤال پیش بیاید که چرا دلار با وجود اینکه آمریکا دارای بیشترین ذخایر طلای جهان است از قاعده ای که بین ارزش طلا و فرانک سوئیس است پیروی نمی کند. در پاسخ باید گفت اقتصاد آمریکا اقتصاد بسیار بزرگی است و با اینکه دارای بیشترین ذخایر طلای جهان است اما این میزان طلا به نسبت کل اقتصاد این کشور ناچیز است و وزنه سنگینی محسوب نمی شود اما در مورد سوئیس اینگونه نیست و ذخایر طلای سوئیس برای اقتصاد متوسط این کشور وزنه وزینی محسوب می شود و تغییر ارزش در قیمت طلا اقتصاد این کشور را قدرتمند تر می کند که بالا رفتن ارزش ارز اولین نتیجه آن است.

 

 

 

 براق کردن طلا و جواهر 

 

 

 

طلا و جواهر، پس از استفاده طولانی مدت در اثر مجاورت با بدن کثیف شده و دیگر رنگ و جلای اولیه ی خود را از دست می‌دهد. یکی از راحت‌ترین روش‌های شست وشوی آنها، خیساندن این زینتی‌های ارزشمند درون کاسه‌ای حاوی محلولی از آب و مایع ظرفشویی است. گرم بودن آب برای زدودن چربی‌ها ضروری است.

 

تمیز کردن طلا

شما می‌توانید طلاهای خود را چند دقیقه‌ای در محلولی از آب و مایع ظرفشویی و یا پودر لباسشویی قرار دهید و محلول را به همراه طلای داخل آن بر روی اجاق گاز، جوش بیاورید به این صورت جرم‌هایی که در لابه‌لای طلاها و جود دارند به راحتی خارج می‌شود. لازم به ذکر است این روش برای شست وشوی جواهرات توصیه نمی‌شود. پس از خروج طلاها و یا جواهرات از محلول‌ها، آنها را با برسی کوچک یا مسواک تمیز کنید؛ سپس آنها را آبکشی کرده و بر روی حوله‌ای قرار دهید. برای خشک کردن سریع طلاها و جواهرات از سشوار استفاده کنید.

براق کردن طلا و جواهر

برای براق کردن طلا و جواهر پس از خشک کردن دو روش وجود دارد:

1- مقداری خاک ارّه از نجاری‌ها تهیه کرده و طلا و جواهرات را درون خاک اره فرو کنید. سپس با خاک ارّه سطح آنها را مالش دهید. پس از پاک کردن طلا و جواهر از خرده‌های چوب، شفافیت و برق چشم‌گیری را مشاهده می‌کنید.

2- روش دوم استفاده از چرم و یا پاراچه ی نخی است. با مالش دادن یکی از آنها بر روی سطح طلا، برق و جلای خاصی ایجاد می‌شود.


دشمن طلا و جواهر
 اگر رفتن به استخر و شنا کردن جزء برنامه‌های شماست پیش از ورود به آب، طلا و جواهر خود را بیرون آورید؛ زیرا کلر درون آب از دشمنان طلا و جواهر شماست. مواد شوینده قوی که موقع استفاده از آنها باید دستکش استفاده کرد هم، از دشمنان طلا و جواهر شماست.

نگه داری از طلا و جواهر
برای حفظ و نگه‌داری از طلا و جواهر آنها را در جعبه‌های خود قرار دهید و یا دفترچه‌ای پارچه‌ای درست کرده و طلاهایتان را با سنجاق قفلی در آن دفترچه پارچه‌ای وصل کنید. سپس دفترچه را تا کرده و در مکان امن نگه‌داری کنید.

جلوگیری از گره خوردن زنجیر گردن
برای جلوگیری از گره خوردن زنجیرهای اضافی که به گردن نمی‌اندازید، آنها را با قفل بسته نگه‌داری کنید. در صورتی که زنجیر گردن شما، گره خورد، آن را بر روی سطح لیز و صیقلی قرار داده و مقداری روغن بچه بر روی محل گره بریزید. سپس با یک سوزن کلفت سعی در بازکردن گره موجود کنید.

تمیز کردن سنگ فیروزه
سنگ فیروزه از جمله سنگ‌هایی زینتی و با ارزش است که به علت خلل و فرج‌های زیادی که درون آن وجود دارد، نباید آن را با آب ‌شست. بنابراین آن را با پارچه‌های نخی و یا چرم جلا دهید.

تمیز کننده جواهر
یک چهارم پیمانه آمونیاک، یک چهارم پیمانه مایع ظرفشویی و سه چهارم پیمانه آب را با هم مخلوط کنید. جواهرات خود را در این مایع بخیسانید. پس از نیم ساعت با یک مسواک نرم روی سطوح جواهر را تمیز کنید. فراموش نکنید که فرمول مذکور برای تمیز کردن جواهرات بدل مناسب نیست.


 

رابطه عجیب فرم صورت با انتخاب زیور آلات

تنوع د‌ر طرح و رنگ زيورآلات آنقد‌ر زياد‌ است كه گاهي انتخاب را با همه زيبايي‌هايش سخت مي‌كند‌ اما هميشه يك راه ساد‌ه براي رسيد‌ن به انتخاب بهتر د‌ر ميان اين همه طرح و نقش وجود‌ د‌ارد‌؛ البته قبل از آنكه ظرافت و زيبايي آنها شما را مبهوت كند‌! قبل از انتخاب، تناسب و هماهنگي را د‌ر نظر بگيريد‌، مثلا اينكه انواع و اقسام گرد‌ن‌آويزهاي بلند‌ يا كوتاه براي كد‌ام چهره‌ها مناسب‌تر است يا حتي اينكه گوشواره‌هاي آويزي با چه چهره‌اي سازگارتر است. حالا اين شما و اين هم پيشنهاد‌هاي ما البته با د‌رنظر گرفتن راز تناسب‌ها.

د‌ر انتخاب زيورآلات راز تناسب‌ها را د‌ست‌كم نگيريد‌؛ اين راز به شما مي‌گويد‌ چطور هماهنگ با سليقه و زواياي چهره‌تان به انتخاب‌هاي بهتر برسيد‌  و بیشتر جلوه کنید‌.

برای قد‌  بلند‌ها
اين گرد‌نبند‌ طوقي‌شكل طوري طراحي شد‌ه كه د‌قيقا د‌ور گرد‌ن كيپ مي‌شود‌ و به خاطر همين ويژگي براي خانم‌هايي كه گرد‌ن كوتاه يا پهن د‌ارند‌، انتخاب مناسبي نيست د‌ر عوض خانم‌هايی كه گرد‌ن باريك و بلند‌ د‌ارند‌، مي‌توانند‌ از اين مد‌ل استفاد‌ه كنند‌.

نحوه انتخاب زیورآلات, فرم صورت و انتخاب زیورآلات


ايد‌ه اصلي طراحي اين گرد‌نبند‌ از سينه‌ريزهاي قد‌يمي گرفته شد‌ه است و به د‌ليل حالت آويز مانند‌ش گرد‌ن را بلند‌ و كشيد‌ه‌تر نشان مي‌د‌هد‌.  براي به چشم آمد‌ن آن هم بهتر است سراغ لباس‌هاي يقه هفت برويد‌؛ چون يقه ظريف اين لباس‌ها زيبايي اين گرد‌نبند‌ را د‌ر خود‌ش پنهان نمي‌كند‌.

نحوه انتخاب زیورآلات, فرم صورت و انتخاب زیورآلات


برای آنها که ظاهری ساد‌ه د‌ارند‌
اين گرد‌نبند‌ به د‌ليل طراحي شلوغش براي خانم‌هايي مناسب است كه معمولا ظاهري ساد‌ه د‌ارند‌. اگر شما هم تركيب رنگ اين گرد‌نبند‌ و البته شلوغي آن را مي‌پسند‌يد‌ بايد‌ د‌ور لباس‌هاي پر طرح و نقش را خط بكشيد‌ چون د‌ر اين صورت گرد‌نبند‌ شما آنطور كه بايد‌ به چشم نمي‌آيد‌.

نحوه انتخاب زیورآلات, فرم صورت و انتخاب زیورآلات


برای صورت‌هاي‌گرد‌
اگر به طرح‌هاي سنتي و به‌خصوص رنگ آبي فيروزه‌اي علاقه ‌د‌اريد‌ مي‌توانيد‌ به انتخاب اين گوشواره‌ها فكر كنيد‌. ضمن اينكه اين مد‌ل به د‌ليل حالت بيضي شكل آن چهره شما را كشيد‌ه‌تر نشان مي‌د‌هد‌.

نحوه انتخاب زیورآلات, فرم صورت و انتخاب زیورآلات


اگر موهای‌تان را می‌بند‌ید‌
اگر ظرافت براي شما مهم است د‌ر انتخاب اين مد‌ل گوشواره شك نكنيد‌. البته اين را هم د‌رنظر بگيريد‌ كه براي به چشم آمد‌ن بيشتر اين مد‌ل بايد‌ موهاي‌تان كاملا بسته باشد‌.

نحوه انتخاب زیورآلات, فرم صورت و انتخاب زیورآلات


برای مستطیل‌‌ها
اگر مد‌ل‌هاي شلوغ را مي‌پسند‌يد‌ اين گوشواره آويزي مي‌تواند‌ انتخاب مناسبي براي شما باشد‌. اين گوشواره به د‌ليل نوع طراحي آن براي صورت‌هاي مستطيلي انتخاب مناسبي است چون زاويه اين چهره‌ها را مي‌گيرد‌ و باعث مي‌شود‌ فرم صورت بهتر به‌نظر برسد‌.

نحوه انتخاب زیورآلات, فرم صورت و انتخاب زیورآلات


فانتزی ظریف
اين گوشواره يك مد‌ل كاملا فانتزي و د‌ر عين حال ظريف است اما طبيعي است كه به د‌ليل بلند‌ بود‌ن، صورت شما را كشيد‌ه‌تر نشان مي‌د‌هد‌ بنابراين براي خانم‌هايي كه صورت‌هاي پر و د‌رشتي د‌ارند‌ انتخاب مناسب‌تري است.

نحوه انتخاب زیورآلات, فرم صورت و انتخاب زیورآلات

طلا و جواهرات

حلقه ازدواج به معنای یک نشانه از پیمان ازدواج بین یک زوج است. انواع مختلفی از این حلقه ها در جهان وجود دارد که هر کدام دارای بهایی خاص هستند. اما ارزش این حلقه ها دوام زندگی را تامین نمی کند.

به گزارش گروه خواندنی های باشگاه خبرنگاران، هنگامی که حرف از عشق و علاقه به میان می آید حلقه های نامزدی و ازدواج برای یکسری افراد حرف اول را می زند البته همان طور که گفته شد این حلقه ها نشانی از عشق و علاقه دو طرف به همدیگر است ولی هستند افرادی که در این مورد هم با خرج های آنچنانی می خواهند متفاوت از دیگران باشند. ما در اینجا ۱۰ انگشتر گران بهای که ستارگان به همسرانشان هدیه کرده اند را مشاهده خواهید کرد.

تصاویر گران‌ترین حلقه‌های ازدواج

گران‌ترین حلقه‌های ازدواج,حلقه های ازدواج,عکس حلقه ازدواج

گرانترین انگشتر هدیه شده به عنوان حلقه ازدواج در جهان متعلق به هنرپیشه امریکایی پاریس هیلتون به ارزش ۷/۴ میلیون دلار است. این انگشتر مزین به الماس ۲۴ قیراطی با تراش زمردگون به ارزش تقریبی ۷/۴ میلیون دلار است .نامزدی او با تاجر یونانی کمتر از یک سال دوام داشت.

تصاویر گران‌ترین حلقه‌های ازدواج

گران‌ترین حلقه‌های ازدواج,حلقه های ازدواج,عکس حلقه ازدواج

تا سال ۲۰۰۴ میلادی رتبه نخست این لیست متعلق به دونالد ترامپ دانلد ترامپ تاجر، نویسنده، سرمایه‌گذار و مجری تلویزیون است. دونلد این انگشتر مزین به الماس ۱۵ قیراطی را در سال ۲۰۰۴ به عنوان حلقه ازدواج به ملانی نوس هدیه کرد و اعلام داشت که این انگشتر گران قیمت ترین حلقه تاریخ است.

تصاویر گران‌ترین حلقه‌های ازدواج

گران‌ترین حلقه‌های ازدواج,حلقه های ازدواج,عکس حلقه ازدواج

ژاکلین کندی اوناسیس همسر رئیس‌جمهور مقتول آمریکا جان اف.کندی با انگشتر الماس ۴۰ قیراطی که در سال ۱۹۹۶ به ارزش ۶/۲ میلیون دلار به حراج گذاشته شد توانست رتبه سوم گرانترین حلقه ازدواج را از آن خود کند.

تصاویر گران‌ترین حلقه‌های ازدواج

گران‌ترین حلقه‌های ازدواج,حلقه های ازدواج,عکس حلقه ازدواج

مایکِل داگلاس بازیگر آمریکایی با یک انگشتر الماس ۱۰ قیراطی از کاترین زتا جونز شهیر بریتانیایی که سابقهٔ دریافت جایزهٔ اسکار را نیز داشته‌ است درخواست ازدواج کرد. این حلقه ازدواج دارای تراش مارکیز و به ارزش در حدود ۲ میلیون دلار تخمین زده شد.

تصاویر گران‌ترین حلقه‌های ازدواج

گران‌ترین حلقه‌های ازدواج,حلقه های ازدواج,عکس حلقه ازدواج

تام کروز هنرپیشه و تهیه کننده آمریکایی در مراسم ازدواجش با کیت هلمز  دیگر بازیگر امریکایی تمامی احساس و علاقه خود را با هدیه کردن حلقه الماس بی نظیری، دارای تراش بیضی سبک ادواردین به او نشان داد. این حلقه به ارزش ۵/۱ میلیون دلار تخمین زده شده است.

تصاویر گران‌ترین حلقه‌های ازدواج

گران‌ترین حلقه‌های ازدواج,حلقه های ازدواج,عکس حلقه ازدواج

وقتی بحث پیشنهاد ازدواج به جنیفر لوپز یکی از ثروتمندترین بازیگران جهان مطرح می شود، چطور بن افلک هنرپیشه،فیلمنامه نویس و کارگردان آمریکایی می تواند خسیس باشد. هنگامی که افلک با صرف ۲/۱ میلیون دلار برای خرید حلقه نامزدی به جنیفر لوپز به تیتری خبر ساز تبدیل شد رتبه ۶ این لیست را از آن خود کرد. این انگشتر بی نظیر مزین به الماس صورتی ۱/۶ قیراطی هری وینستن بود.این دو از هم جدا شدند.

تصاویر گران‌ترین حلقه‌های ازدواج

گران‌ترین حلقه‌های ازدواج,حلقه های ازدواج,عکس حلقه ازدواج

پرنس چارلز پسر ارشد ملکه الیزابت در برابر کامیلا پارکر زانو زد و از او تقاضای ازدواج کرد، انگشتری الماس با تراش مربع شکل در مقابل او نگه داشت که ارزش آن ۱ میلیون دلار تخمین زده شد.

تصاویر گران‌ترین حلقه‌های ازدواج

گران‌ترین حلقه‌های ازدواج,حلقه های ازدواج,عکس حلقه ازدواج

چارلی شین بازیگر آمریکایی پیش از مراسم ازدواج، حلقه ای مزین به الماس با تراش ردیان به ارزش ۵۵۰ هزار دلار را به انگشت بروک مولر کرد.

تصاویر گران‌ترین حلقه‌های ازدواج

گران‌ترین حلقه‌های ازدواج,حلقه های ازدواج,عکس حلقه ازدواج

هنگامی که تونی پارکر از معروفترین بازیکنان ان بی ای و تیم ملی بسکتبال فرانسه تتصمیم گرفت از اوا لونگوریا یکی از بازیگران هالیوودی تقاضای ازدواج کند از ژان دوست، جواهر ساز معروف درخواست کرد انگشتری با تراش زمرد به ارزش ۵۰۰ هزار دلار را برای او بسازد تا او نیز اینگونه عشق و علاقه خود را به همسر خود ابراز کند.این دو پس از ۴ سال از یکدیگر جدا شدند.

تصاویر گران‌ترین حلقه‌های ازدواج

گران‌ترین حلقه‌های ازدواج,حلقه های ازدواج,عکس حلقه ازدواج

آخرین نفر لیست ما بن افلک است که ثابت کرد وقتی صحبت از عشق علاقه به میان می آید او آدم دست و دلبازی است و با حلقه ازدواجی به قیمت ۵۰۰ هزار دلار قلب جنیفر گارنر را تسخیر کرد .

با نگاه به زندگی این افراد میتوان دریافت که میزان سنجش عشق و علاقه انسانها به هم رقم بالای حلقه ازدواج و مواردی از این دست نیست چون بیشتر همین ازدواج ها با صرف هزینه های اینچنینی پایان خوشی نداشته و به جدایی ختم شده است./
آیا طلا را با هدف سرمایه گذاری بخریم؟

 

 

انگشتر در هر انگانگشتر در هر انگشت چه معنی ای دارد؟شت چه معنی ای دارد؟انگشتر در هر انگشت چه معنی ای دارد؟