اوپال

 

 اپال آتشین: زیبای ناشناس 

 

 

 


بسیاری از فراد تا اسم اُپال را می شنوند تنها یاد آن گونه هایی از این گوهر می افتند که همیشه بازی رنگ باشکوهی از خود نشان می دهد، اما این موضوع نباید موجب شود که تصور کنیم اپال تنها همین شکل را دارد. تنوع دیگری از زیبایی اُپال نیزوجود دارد که اغلب از آن چشم پوشی می شود. این مقاله اختصاص به معرفی اپال زرد آتشین مکزیکی (Mexican fire opal) دارد.

 

 
اپال آتشین: زیبای ناشناسسنگ جواهر اُپال، با حرارت آتشفشانی که گدازه ها را فوران می کنند، می درخشند: زرد، نارنجی و قرمز که آنقدر درخشان هستند که ممکن است فکر کنید.

شاید در تاریکی بدرخشند! این درست است که برخی اُپالها می توانند پدیده بازی رنگ معروف (که این سنگ را با آن میشناسند) داشته باشد، اما اپال ها برای اینکه شما را کاملا شیفته خود کنند، به این پدیده نیاز ندارند.

با ارزش ترین اُپالهای آتشین، شفاف و قرمز هستند که اغلب بخاطر رنگ های برجسته و روشن شان اُپالگیلاسی"نامیده می شوند.

اُپالهای زرد که دامنه تغییرات ظاهری شان، از شفاف تا نیمه شفاف است، طرفداران خاص خود را در دنیای کلکسیون داران و علاقمندان سنگ جواهر دارند.برخلاف اکثر اُپال ها، اُپال زرد معمولا فست می شود، به طوری که شما علاوه بر درخشش رنگ، تلالوء را نیز خواهید دید.

اُپال زرد در آتش آتشفشانهای قدیمی مکزیک متولد شد. این گوهر زیبا، زمانی شکل می گیرد که آب در گدازه های پر از سیلیکا نفوذ کرده و شکاف ها و حفره ها را پر می کند.

سیلیکا تحت فشار و گرما، ژل سفتی را تشکیل می دهد که آب باقی مانده در ساختارش را به دام می اندازد. سنگریزه های کوچک اُپال در درون جریان گدازه ها یافت می شوند.

اُپال آتشینی که از خود بازی رنگ نشان می دهد، کمیاب است؛ زیرا اُپال آتشفشانی نسبتا سریع شکل می گیرد و به ندرت پیش می آید که گوی های سیلیکا آنقدر زمان داشته باشند که در رشته های تجزیه نور قرار گیرند تا بتوانند پدیده بازی رنگ را به وجود آورند.

استخراج اُپالآتشین:
اُپال زرد از ایالات کرتارو (Quéretaro)، هیدالگو (Hidalgo)،گوئررو (Guerrero)،میشوکان (Michoacan) ،جولیسیو(Julisio)،چیهواهوا(Chihuahua) و سن لوئیس پوتوسی(San Luis Potosi) مکزیک استخراج می شود.
مهمترین معادن در کرتارو واقع شده اند. اُپال آتشین در سال 1835 در آنجا کشف شد و امروزه بعضی معادن همچنان در حال تولید این گوهر هستند.

مراقبت از اُپال آتشین:
همچون تمام اُپالها، اُپالزرد شامل مقدار زیادی آب است. در نتیجه، باید از گرما و قرار گرفتن در معرض نور شدید به مدت طولانی محافظت شود، زیرا نور بسیار زیاد سبب خشک شدن این سنگ می شود. اُپالها اگر در جواهرفروشی بکار روند، در طرح های نگین دار حفاظت شده استفاده می شوند. این گوهرها می توانند با محلول صابونی ولرم و آب تمیز شود.

 اپال: از درخشش رنگین کمان تا زیبایی کویر 

 

متولد ماه مهرید؟ به سنگهای رنگی چشم نواز علاقمندید؟ برای خرید یک گوهر منحصر بفرد تردید دارید؟ قبل از تصمیم گیری مجموعه ای از انواع اپال را ببینید.

 
اپال: از درخشش رنگین کمان تا زیبایی کویر

انواع اپال:
اگر از دیدن رنگین کمان لذت می برید، باید به اپال هم فکر کنید. این گوهر حقیقتا یکی از رنگی ترین گنجینه های طبیعت است.

اگر از گستره مجموعه رنگ های سفید تا کرم، آبی، سبز، زرد، نارنجی ، قرمز و سایه رنگهای مابین آنها لذت ببرید، شاید شما با سنگی که شامل هر رنگی از رنگین کمان است نیز حسابی سرگرم شوید.

انواع اپال های قیمتی، بخاطر بازی رنگ تماشایی خود، بسیار با ارزش بوده و نگین فوق العاده چشمگیری را روی هر حلقه، آویز یا سنجاق سینه به وجود می آورد.

اپال مشکی یا اپال بلوری:
اپال های مشکی و بلوری چشمانتان را به طرح ها ورنگ های گوناگون خیره می کند که هر کدام در نوع خود بی نظیر است. هیچ دو اپال سیاهی، مشابه هم نیستند.

آنها فقط و فقط متعلق به شما هستند. اگر رنگهای لطیف تری را دوست دارید، به دنبال سنگی باشید که آتشین باشد. اپال هایی که این طرح های کوچکتر رنگ را نشان می دهند، حیرت انگیزند.

هنگامی که سنگ به سمت جلو و عقب حرکت کند، نقاط کوچک رنگ چشمک میزنند تا شب کویر که با نور ستاره روشن شده را به شما یادآوری کنند، اما در این آسمان، هر ستاره یکی از رنگهای رنگین کمان است.

اپالآتشین (Fire Opal):
اگر بازی رنگها و رنگمایه گرم و تابناک را انتخاب نمی کنید یا برای آن برتری کمی قائلید، به اپال زرد فکر کنید. برخلاف اکثر اپال هایی که مات هستند، اپال زرد می تواند به اندازه بلور شفاف باشد.

با اپال زرد ممکن است از گستره رنگهای گرم، از زرد روشن تا قرمز گیلاسی لذت ببرید. از آنجائی که اغلب آنها فست می شوند، از هر فستی که نور پیرامونش را به خود جذب میکند و به سنگ اپال زرد زندگی می بخشد، لذت می برید.

اپال پرو (Peruvian Opal):
آیا از رنگهای ملایم بیشتر لذت می برید؟ پس به یکی از اپال های پرویی آبی تا سبز فکر کنید. رنگ لطیف و آرامش بخش آنها تضاد زیبایی از رنگهای به شدت گرم و رنگهای پرطراوت اپال زرد را به وجود می آورد.

اپالسفید قیمتی:
اگر سنگ جواهر کرم را به سفید ترجیح می دهید، پس به یکی از اپال های سفید ارزشمند استرالیایی فکر کنید. آنها معمولا قابل تهیه هستند و می توانند کلکسیون اپال شما را کامل کنند.

اپال دوتایی وسه تایی:
اگر سلیقه تان بیشتر موافق رنگ مشکی یا اپال های بلوری است که بسیار چشمگیرند، مسئله سر قیمت است اما میتوانید جایگزین خوبی را مورد بررسی قرار دهید. اپال های دوتایی وسه تایی با وجود این که اساسا ارزان تر هستند، اما در عین حال آرایش باشکوهی از رنگهای پرطراوت را ارائه می کنند.

اپال دوتایی شامل تکه ای از اپال است که پشت آن قطعه ای جفت شده از سنگ ماتریس یا ماده ای دیگر وجود دارد که به اپال استحکام می بخشد. اپال دوتایی به شما اجازه می دهد تا بازی رنگ زیبا که مشخصه بارز اپال ها است را با هزینه کمتری داشته باشید. اپال های سه تایی، مشابه دوتایی ها هستند اما با لایه ای اضافه تر، برای محافظت در قسمت بالای سنگ.

اگر متولد ماه مهر باشید، یکی از گزینه های معدودی هستید که برای ماه تولدشان سنگ اپال را می خرند. درحالی که متولدین سایر ماهها ممکن است تنها به یک یا شاید دو رنگ برای سنگ ماه تولدشان محدود شوند، اما متولد ماه مهر، با رنگین کمانی از کل طبیعت در یک سنگ جادویی همراه است. گوهرهای جایگزین سنگ ماه تولد، برای ماه مهر تورمالین و زیرکون صورتی می باشد.

 

 معرفی گوهر اپال (opal) 

 

شاید بتوان گفت اپال بیش از هر سنگ دیگری منحصر بفرد و قابل تشخیص است.

 
معرفی گوهر اپال (opal)

زیرا هیچ سنگ دیگری به این اندازه از پدیده چند رنگی برخوردار نیست یا به اصطلاحی فولکلور نیست.یک گوهر اوپال با ارزش، تمام رنگ های رنگین کمان را به نمایش میگذارد و برای دیدن آنها کافیست که زاویه دید خود را نسبت به سنگ تغییر دهید. این سنگ قیمتی به شیوه کبوشن (Cabochon) تراشیده میشود.

در سال 1960 عده ای از دانشمندان استرالیایی اپال را با استفاده از یک میکروسکوپ الکترونی تجزیه و تحلیل کردند تا ببینند علت رنگارنگ بودن این سنگ چیست و به این نتیجه رسیدند که وجود ژل سیلیکا باعث تداخل و ایجاد ضریب شکست های مختلف نور در گوهر میشودو این بازی فوق العاده با رنگ را بوجود می آورد. در واقع اپال هیدراته دی اکسید سیلیکون است که بین 3 تا 30 درصد آب دارد.

برخی معتقدند اسم اپال از کلمه Upala به معنی سنگ گرانبها در زبان سانسکریت گرفته شده است. اما اکثر افراد معتقدند این نام از واژه یونانی Opallios به معنی تغییر رنگ آمده است. زیرا در زمان روم باستان کلمه ای به نام Opalus وجود داشته که به نوعی سنگ اطلاق میشده است. به این سنگ، سنگ چند عنصر میگفته اند که با ساختار اپتیکی اپال مطابقت دارد.

رنگ های اپال

این گوهر در رنگ های سفید، بی رنگ، زرد کمرنگ، قرمز کمرنگ، خاکستری و یا سیاه وجود دارد.اوپال های گرانبها رنگ های رنگین کمان را با تغییر زاویه دید به نمایش میگذارد. سنگ اپال سیاه گرانترین نوع این گوهر است و هرچه سنگ به رنگ سیاه تمایل بیشتری داشته باشد بهتر می باشد.

افسانه و اعتقادات مربوط به اپال

استرالیایی های بومی افسانه جالبی در مورد این گوهر دارند. آنها معتقدند خالق جهان از طریق رنگین کمان به زمین آمد تا فرمان صلح را برای آدمیان بیاورد. در زمان فرود سنگ هایی که زیر پای وی قرار گرفته بودند زنده شدند و با رنگ های رنگین کمان درخشیدند و اینگونه بود که اپال متولد شد. عده زیادی معتقدند این سنگ قدرت درمانی دارد و افسردگی را درمان می کند.

برخی نیز بر این باورند که این سنگ در پیدا کردن عشق واقعی به افراد کمک میکند. این سنگ، سنگ ماه تولد افرادی است که در اکتبر به دنیا آمده اند.

مشخصات اپال از دید گوهرشناسی

سختی این سنگ قیمتی در مقیاس موس(Mohs scale) بین 5.5 تا 6.5 است و در نتیجه به مراقبت های ویژه نیاز دارد تا صدمه نبیند. فرمول شیمیایی این گوهر SiO2 .nH2Oو شکل کریستالی آن آماروف (Amorphous) و یا به شک دانه های انگور است. اپال وزن مخصوص 1.98 تا 2.5 دارد و ضریب شکست آن 1.37 تا 1.52 می باشد، رنگ ساییدگی این گوهر سفید و به صورت کبوشن تراشیده میشود.این سنگ میتواند به صورت کدر، شفاف و یا تا حدی شفاف وجود داشته باشد. این سنگ با نام سنگ 7 رنگ نیز شناخته میشود.