عقیق

 

 عقیق، سنگ جواهرات گرانبها 

 

 

 

عقیق یک میکروکریستال فشرده الیافی، نیمه شفاف و مات از اشکال کلسدونی ( کوارتز) است که در رنگ های آبی- خاکستری ، سبز- خاکستری، قهوه ای، خاکستری و سفید نواری یافت می شود .

 

 
عقیق، سنگ جواهرات گرانبها

عقیق ها با آب های حاوی سیلیکا که از شکاف ها و فضاهای خالی در سنگ های آتش فشانی نفوذ می کنند، شکل می گیرند و در تمام سطح دنیا پراکنده اند. عقیق تقریبا یک ماده متخلخل است که به راحتی رنگ می گیرد و می توان رنگ آن را تغییر یا ارتقاء داد.

بیشتر عقیق های نواری به شکل کلوخه های کوچک (nodules)، سنگ های پوکی که درون آن از مواد معدنی پر شده (geode) و در سنگ های کهن آتش فشانی یا گدازه، یافت می شوند که در آن حفره ها با مواد معدنی سیلیکات و زئولیت رسوب شده، و در لایه های بالای دیواره های حفره با اولین رسوب پوسته خارجی، عقیق را شکل می دهند.

زمانیکه فرایند رسوب گیری به مرحله پر کردن حفره نمی رسد یک فضای توخالی سنگ پوکی که درون آن از مواد معدنی پر شده است (geode) را به وجود می آورد (پائین سمت راست) .

قشر داخلی سنگ پوکی که درون آن از مواد معدنی پر شده (geode) می تواند با یاقوت یا بلور کوارتز پوشیده شود. . حالت نواری موجود در عقیق پر مانند
(Plume Agate)، عقیق سوزنی(sagenite)، عقیق کلوخه ای (Thunderegg) و عقیق لوله ای (tube agate) با سیلیکات ( سبز) اکسید آهن یا لیمونیت ( قرمز) ایجاد می شود و به عقیق نواری banded agate ، روبان riband agate یا باندی striped agate معروف است.

عقیق نواری آبی عقیق نواری قرمز

عقیق شجری (Dendritic agates) ( بالا سمت چپ) و عقیق خزه ای (moss agates) ( بالا سمت راست) طرح های سرخس مانند ظریفی دارد که با حضور آهن و یون منگنز ساخته می شود . عقیق مکزیکی (Mexican agate) یا عقیق سایکلوپ(cyclops agate) شامل ردیفی از رنگ های سیاه، قهوه ای، طلایی ، سبز و قرمز که در کلسدونی قرار داده شده،است. عقیق به اصطلاح خزه ای براق (sparkling moss agate)، قهوه ای متمایل به قرمز است که رگه های قرمز براق و مشکی یکدست دارد.

زوم: عقیق Crazy Laceعقیق شجری

عقیق و کلسدونی، کاملا مات و نیمه شفاف هستند و به همین علت معمولا به شکل مهره یا کابوشنتراش داده می شود. احتمالا کلسدونی یکی از مواد مورد استفاده انسان های اولیه بوده که به دلیل فراوانی و استحکام آن برای تهیه ابزار و تیر استفاده می شده است. عقیق به خانواده کوارتز تکتوسیلیکات مواد معدنی تعلق دارد که شامل کلسدونی، کلسدونی قرمز (کارنلینcarnelian) یا عقیق قرمز سیر (sard)، اونیکس سیاه (black onyx) و یشم (جاسپر jasper)می باشد.

 

معرفی گوهر عقیق آتشین (Fire Agate) 

 


عقیق آتشین (fire agate) یکی از نادرترین عقیق های موجود می باشد که تنها شصت سال است در بازارهای تجاری یافت میشود.

 
معرفی گوهر عقیق آتشین (Fire Agate)


در مطلب قبل درباره عقیق و انواع آن به طور مختصر صحبت کردیم. سنگ عقیق قدمتی چند هزار ساله دارد و مصریان باستان از آن استفاده میکردند ولی بعضی از انواع آن برای مدت کمی است که یافت شده اند. عقیق آتشین (fire agate) یکی از نادرترین عقیق های موجود می باشد که تنها شصت سال است در بازارهای تجاری یافت میشود.

عقیق آتشین گوهری است با رنگ قهوه ای و شکلی شبیه دانه انگور بزرگ شده دارد. ویژگی منحصر بفرد و خیره کننده که در این سنگ قیمتی وجود لایه هایی از کریستال اکسید آهن (لیمونیت) در سطوح مختلف است. این لایه ها باعث میشوند قوس قزحی در سنگ بوجود آید. این سطوح باعث میشوند نور سفید درون سنگ تجزیه شود و رنگ های قرمز، طلائی، سبز، و گاهی آبی مایل به بنفش بوجود آید.

یک عقیق آتشین با کیفیت میتواند بخاطر بازی رنگ به اندازه یک اپال سیاه قابل توجه باشد. اما عقیق آتشین بسیار ارزان تر از اپال بوده و به طور قابل توجهی با دوام تر نیز است. از آنجایی که عقیق نوعی از کوارتز می باشدسختی موس آن 7 است. در نتیجه این گوهر برای بسیاری از جواهرات از جمله انگشتر مناسب می باشد.