مروارید

مروارید

 

موهبت طبیعت

 

 

 

 

 

"جکس برانلک "Jacqus Branellec تحت تاثیر حرفه خود سال‌هاست که گرایش به زندگی تجملاتی یافته است. از دیدگاه او ...

 

 

 

"جکس برانلک "Jacqus Branellec تحت تاثیر حرفه خود سال‌هاست که گرایش به زندگی تجملاتی یافته است. از دیدگاه او پیروی از چنین سبکی در زندگی به معنای زیستن در دنیایی پر از عشق و احساس، دوست داشتن محیط و همکاران و کسانی است که هر روز با آن‌ها سر و کار دارد.

 

او از زمانی که به اولین شغل خود دست یافت برای دوران فراغت نیز همانند زمان کار اقداماتی را در نظر گرفت. علاقه‌اش به هواپیما سبب شد تا به عنوان خلبان تجاری در تاهیتی واقع در شبه جزایر پولینزی فرانسه به کار مشغول شود. در آن روزها ذهنش تنها متوجه پرواز بود و موضوع جواهرات در نظرش امری بیگانه بود. اما هم‌اکنون با اشتغال در کار کشت مروارید، به غواصی می‌پردازد و در برنامه حفظ محیط زیست شرکت دارد.‌گاهی هم وقتش را صرف پرواز می‌کند.

 

آنچه سبب ورود او به حرفه کشت مروارید شد علاقه‌اش نسبت به ایجاد جاده‌هایی در شبه جزایر "تواموتو Tuamotu" بود که منطقه‌ای بسیار دور افتاده تلقی می‌شد. توانایی جذب توریست و امکان معامله با دیگر نواحی به ویژه پس از دستیابی به دارو و امکانات بهداشتی و وجود منابع دست نخورده بالقوه در این جزایر، ساخت جاده را در اولویت قرار می‌داد.

 

 از طرفی صدف‌های مروارید سیاه او را به کشت این محصول گران‌بها و رونق صنعت آن ترغیب می‌کرد. به‌تدریج با رمز و رازکشت مروارید آشنا شد و کار خود را از سال ۱۹۷۰ با کشت مروارید سیاه آغاز کرد. "برانلک "Branllec در سال ۱۹۷۸ با سفری با کشتی به دور دنیا سعی کرد قلمرو کشت مروارید را در مناطق دیگر گسترش دهد و موفقیت خود را در زمینه مرواریدهای سیاه در معرض نمایش علاقمندان بگذارد. او همچنین کشت انواع مرواریدهای دیگر از جمله مروارید طلایی مورد توجه قرار داد و مدت ۲۰ سال از سوی شرکت "جول‌مر "Jewelmer صرف کشت این‌نوع مروارید شد.

 

فیلیپین زادگاه این‌نوع مروارید است و مکان بسیار مناسبی برای کشت آن محسوب می‌شود زیرا حضور وافری از پلانگتون‌ها در منطقه تاثیر بسیار مطلوبی روی آب دریا و نوع صدف می‌گذارد و از نظر کیفی سبب مرغوبیت فوق‌العاده مروارید می‌شود.

 

- جکس برانلک و فلسفه وی در زندگی

 

فلسفه من در زندگی آن است که پس از بیدار شدن از خواب به هنگام صبح لبخندی بر چهره داشته و در طول روز به‌دنبال لبخند باشم و هنگامی که زمان رفتن از این دنیا فرا می‌رسد با لبخند این جهان را ترک کنم.

 

- روند اخیر کلکسیون‌های جولمر

 

ما طرح کلکسیون جدیدی را برای جوانان در نظر گرفته‌ایم که کاربرد بسیار آسانی دارد و ضرورت آن مختص مجالس رسمی نیست و افراد می‌توانند از آن با لباس‌های معمولی نیز استفاده کنند. این کلکسیون در عین سادگی در نوع خود منحصر به فرد بوده و محصولی ارزنده و بی‌نظیر به‌شمار می‌آید. در این جا لازم است که نهایت سپاسگذاری را نسبت به محبت، مهربانی و گذشت مردم داشته باشم زیرا در اصل رفتار آن‌ها مشوق من در انجام این قبیل امور بوده است. درباره دریافت نشان لیاقت "شوالیه chevalien نیز مدیون کشور خود هستم که به اهمیت تلاش و زحماتم پی برده‌اند و دوری طولانی مدت از فرانسه سبب نشده که مرا به فراموشی بسپارند.


درجه بندی مروارید 

 


مروارید همیشه برای بشر بسیار جذاب بوده و به تدریج و با پیشرفت تکنولوژی به یکی از شاخه های مهم تدریس گوهرشناسی نیز تبدیل شده است.

 
درجه بندی مروارید


مروارید همیشه برای بشر بسیار جذاب بوده و به تدریج و با پیشرفت تکنولوژی به یکی از شاخه های مهم تدریس گوهرشناسی نیز تبدیل شده است. یکی از بخشهای آموزشی درمورد مروارید ها چگونگی درجه بندی آنهاست. در این متن سعی شده تا سیستم درجه بندی مرواریدها به ساده ترین شیوه ممکن تشریح شود.

سیستم درجه بندی مروارید

درجه بندی مروارید بسیار شبیه به 4Cs درجه بندی الماس است که در آن، سیستم درجه بندی مروارید چندین گروه کلیدی تحلیل مقایسه ای کیفی را مورد ملاحظه قرار می دهد. این سیستم متشکل از پنج دسته اصلی می باشد:
1-درخشش
2-شکل
3-رنگ
4-سطح
5-اندازه

اگرچه اندازه نقش مهمی را در ارزیابی ارزش مالی مروارید ایفا می کند، درخشش، شکل، رنگ و کیفیت سطح نیز ازاهمیت عمده ای برخوردار است. هریک از این پنج مراحل در مقالات آتی آرگو به تفصیل بیان خواهد شد.

متاسفانه، صنعت مروارید به طور کل با سیستم درجه بندی استاندارد مورد استفاده در جهان، سازگار نشده است. در عوض، سیستم درجه بندی خاص که مورد استفاده قرار میگیرد، اغلب بستگی به جواهرفروش خاص یا توزیع کننده مروارید دارد.2 سیستم اصلی درجه بندی که به طور گسترده مورد استفاده هستند: سیستم درجه بندی AAA-Aو سیستم درجه بندیA-D–که سیستم درجه بندی تاهیتیان نیزنامیده میشود. این ها سیستم های استاندارد بسیارمقبول جهانی هستند و تقریبا توسط تمام عمده وخرده فروشهای مشهور مروارید به کار برده می شوند. در مقالات آینده این سیستم ها را بطور کامل توضیح خواهیم داد.