یاقوت سرخ

 

 یاقوت  ماداگاسکار 

 

 

 

سنگ های قیمتی ته نشین شده در همه جای دنیا یافت می شود، اما کشفیات بزرگ، بسیار نادر هستند.

 

 
یاقوت کبود ماداگاسکار

هنگامی که یاقوت کبود ته نشین شده در سال 1998 در ماداگاسکار یافت شد ، هیجانی در دنیای جواهرات به وجود آورد و تب یافتن گوهرها ، خاطره جویندگان طلا در 1849 در کالیفرنیا را یادآوری کرد. ماداگاسکار جزیره ی پهناوری است که در اقیانوس هند و خارج از محدوده خط ساحلی جنوب شرقی افریقا قرار داردو پس از گرین لند Greenland گینه نو New Guinea، Borneo با 587 هزار کیلومتر مربع چهارمین جزیره بزرگ دنیا محسوب می شود . بنابراین ماداگاسکار از اسپانیا، تایلند و سوئد بزرگتر و به خاطر موقعیت این جزیره که به صورت مجزا قرار گرفته است، بوم شناسی منحصر به فردی دارد. به طوری که بیش از 80 درصد گونه های حیوانی و گیاهی آن در هیچ جای دنیا وجود ندارد.

در ابتدا پادشاهی مستقل ماداگاسکار در سال 1886 مستعمره فرانسه بود و استقلال خود را در سال 1960 باز یافت. با وجود 18 میلیون جمعیت، ماداگاسکار یکی از فقیرترین کشورهای جهان باقی ماند.

اما زمین شناسان بر این باورند که ماداگاسکار غنی ترین منابع معدنی بکر دنیا را به خود اختصاص می دهد.اقتصاد ماداگاسکار همیشه به کشاورزی وابسته بوده است. این کشور بزرگترین صادر کننده وانیل در دنیا می باشد.

کشف منبع سنگ جواهر کاملا تازه استکه با کشف منابع کوچکی در بخش جنوبی کشور در دهه 1990 آغاز شد. اما یاقوت کبود ته نشین شده در سال 1998 و در روستای کوچک ایلاکاکا Ilakaka در ماداگاسکار جنوبی حیرت همگان را بر انگیخت. ماداگاسکار تا سال 2007 بزرگترین تولید کننده یاقوت کبود دنیا بود.

یاقوت کبود ماداگاسکار

این کشور هم در بخش شمالی و هم در بخش جنوبی دارای ذخایر یاقوت می باشد که از نظر زمین شناختی کاملا مستقل از یکدیگر می باشند. ته نشینی یاقوت بخش شمالی نتیجهته نشینی آبرفتی سنگ های بازالتی فرسوده است در حالی که یاقوت های بخش جنوبی منشاء دگرگونی دارند.

بسیاری از یاقوتهای آبی بخش شمالی دارای رنگ ثانویه سبز هستند و این در حالی است که یاقوت های بخش جنوبی کاملا آبی می باشند.

ماداگاسکار به یاقوت های آبی خود شهرت دارد اما بسیاری از رنگ های دیگر، شامل صورتی، زرد، سبز، سفید و padparadscha نیز در این میان یافت می شوند. برخی از یاقوت ها ( change sapphires) هم بسته به نور، تغییر رنگ آبی یا بنفش می دهند. در واقع فقط کمیت و تنوع نیست که ماداگاسکار را برای سنگ هایش مشهور کرده، بلکه ترکیب کیفیت و اندازه، آن را در زمان نیز بی نظیر ساخته است.

 

یاقوت سرخ: عملیات حرارتی، پر کردن شکستگی و flux healing  

 

بیش از دو هزار سال است که یاقوت سرخ حرارت داده می شود تا رنگ سرخ-صورتی آن بیشتر جلوه کند و رنگ آبی آن زدوده شود.

 
یاقوت سرخ: عملیات حرارتی، پر کردن شکستگی و flux healing

بهبود کیفیت و عملیات بر روی یاقوت سرخ
بیش از دو هزار سال است که یاقوت سرخ حرارت داده می شود تا رنگ سرخ-صورتی آن بیشتر جلوه کند و رنگ آبی آن زدوده شود. عملیات حرارتی با ابزار ساده ای مانند نیچه و شعله زغال چوب انجام می شد. امروزه این کار با ترکیب مواد شیمیایی ای مانند بریلیوم(beryllium)، براکس(borax)، سرب (lead) و تانتال (tantalum ) انجام می گیرد. یکی از علائم بارز عملیات حرارتی وجود شکستگی های کوچک قرص مانند است که در ساختارهای مواد معدنی طبیعی وجود دارد. دمای عملیات حرارتی از 15001/4تا 18501/4سلسیوسو در دورهزمانی دو تا 10 ساعت متغیر است.

بسیاری از منابع موثق اعلام کرده اند که تقریبا بر روی تمام یاقوت های سرخ تازه استخراج شده مونگ هسو برای از بین بردن آثار رنگ آبی از عملیات حرارتی استفاده می شده است. یاقوت های مونگ هسو یک منطقه 6 گوش سورمه ای رنگ داشتند که درست از مرکز سنگ عبور می کرد. یاقوت قرمز برمه ( Burmese rubies) حاوی اثرات ناشی ازعملیات حرارتی بودند.

شبیه سازی قبل- بعد از عملیات حرارتی
عملیات حرارتی که برای ارتقاء رنگ استفاده می شد، شکست هایی را در سنگ ایجاد می کرد که صدای شکست(decrepitation(feathers نامیده می شد و بعد با عملیات پر کردن شکست، ترمیم می شد. درصد بسیاری از یاقوت های موجود در بازار تحت عملیات حرارتی یا flux healing یا هردو قرار گرفته اند. شکستگی های کوچک داخلی گاهی اوقات با پروسه قابل تشخیص پر کردن شیشه ترمیم می شوند.

طبق گزارشAGL ( لابراتوارهای جواهر شناسی امریکا) حدود 70 درصد یاقوت های مونگ هسو برمه در تایلند flux heal یا پر شده اند. معادن تایلندی در چانتابوری یا کانچانابوری هنوز هم مقادیر کمی یاقوت قرمز تولید می کنند، اما امروزه بسیاری از موادی که از تایلند می آید در سریلانکا، ماداگاسکار یا دیگر مناطقی که یاقوت قرمز می سازند، تولید می شود.