یاقوت کبود

 

یاقوت کبود شب پرستاره (درخشان) 

 

 

 

موزه اختصاصی موسسه معتبر گوهرشناسی جی آی ای (GIA) آمریکا در حال حاضر اقلام خاص و زیبایی را به نمایش گذاشته است که یکی از آنها یاقوت کبودی زیبا و جذاب است.

 
یاقوت کبود شب پرستاره (درخشان)

شب پرستاره (درخشان) وینسنت ونگوگ، با آبی های (رنگ های آبی) زنده و چرخش هیپنوتیزم کننده اش، بیش از یک قرن است که دوستداران هنر را اسیر زیبایی خود کرده است. آنها به درستی نام یاقوت کبود شب پرستاره را بر این گوهر 112 قیراطی نهادند، این سنگ یک ستاره چشم گیر دارد که در سراسر سطح آن، به رقص درآمده است و همه را به دیدن شاهکار فوق العاده ی ونگوگ فرامیخواند.
سنگ های قیمتی که یک اثر نوری از خود نشان میدهند مانندستاره پنج پر، یاقوت کبودشب پرستاره (درخشان) به عنوان سنگ های قیمتی شگفت انگیز شناخته می شوند. اندازه و زیبایی این یاقوت کبود خاص نادر بوده و آنرا به واقع فوق العاده نشان میدهد.
اگر بخواهیم توضیح بیشتری راجع به یاقوت کبود شب پرستاره (درخشان) ارائه کنیم، باید بگوئیم که این سنگ استثنایی یک یاقوت کبود تخم مرغی (بیضی شکل 111.96 قیراطی) شباهت ها ی جذاب مشترکی با همنام خود، نقاشی معروف ون گوگ دارد.
سنگ جواهر مورد نظر، رنگ آبی مخملی دارد که از این نظر مشابه رنگی است که روی بوم ون گوگ می بینیم. این گوهر نشان دهنده ی چیزی شبیه ستاره ای فوق العاده است. چشم اندازی که منعکس کننده ی ستاره گردانی است که درشاهکار هنرمند (ونگوگ) شاهدش هستیم. از طریق تجزیه و تحلیلی که توسط موسسه معتبر جی آی ای (GIA) به انجام رسیده است، گزارشی ارائه شده که ویژگی ها ی استثنائی گوهرشناسی یاقوت کبود شب پرستاره (درخشان) را بصورت مستند نشان میدهد که به ما کمک خواهد کرد تا تاثیر نور ی گوهر را درک کرده و بدانیم که از کجا آمده و چگونه تشکیل شده است.
در مقالات آتی آریان گوهر رخشان بیشتر به این گوهر خواهیم پرداخت.

 

آنچه باید در مورد یاقوت ستاره ای بدانید 

 

در این مطلب میخواهیم نوع دیگری از یاقوت را معرفی کنیم که در میان ایرانیان کمتر شناخته شده است. این گوهر یاقوت ستاره ای (Star Sapphire) نام دارد.

 
آنچه باید در مورد یاقوت ستاره ای بدانید


آشنایی با گوهر یاقوت ستاره ای
در این مطلب میخواهیم نوع دیگری از یاقوت را معرفی کنیم که در میان ایرانیان کمتر شناخته شده است. این گوهر یاقوت ستاره ای (Star Sapphire) نام دارد. علت این نام گذاری وجود خطهایستاره شکل بر روی سنگ میباشد. جنس این خطها ماده ای به نام سیلک است که حضور آن در یاقوت کبود باعث کاهش شفافیت و درنتیجه کاهش قیمت آن میشود. اما تجمع همین نا خالصی ها به صورت یکپارچه خط هایی را ایجاد میکند که با تراش مناسب گوهر میتوان حالت ستاره به آن داد و سنگی قیمتی را به وجود آورد.

رنگ
یاقوت ستاره دار اغلب دارای رنگ آبی است ولی به رنگ های صورتی، نارنجی، زرد، سبز، بنفش کم رنگ و خاکستری مایل به سیاه نیز یافت میشود. عنصر رنگ دهنده در یاقوت کبود آهن و تیتانیوم و وانادیوم (Vanadium) است که مورد اخیر تنها در گونه بنفش رنگ یافت می شود.وجود مقدار کمی آهن نیز میتواند دلیل بوجود آمدن رنگ زرد و سبز شود. رنگ صورتی برخی یاقوت ها حاصل وجود مقداری کروم است و آهن و واندیوم با هم طیف نارنجی را تشکیل میدهند.

نکاتی برای خرید یاقوت ستاره دار (Star Sapphire)
پرطرفدارترین رنگ این سنگ قیمتی آبی روشن و آبی تیره است، پس اگر به فکر تجارت با این گوهر هستید این رنگ را بیشتر مد نظر داشته باشید،البته باید دقت داشت که 6 خط تشکیل دهنده ستاره آن در زیر نور طبیعی مشخص باشد زیرا با استفاده از تکنیک های نورپردازی در عکس آنرا واضح تر نشان میدهند. از لحاظ شفافیت سنگ، به دلیل اینکه خود ستاره حاصل نا خالصی است باید توقع ناخالصی های پراکنده در گوهر را داشته باشید.

تراش یاقوت ستاره دار
اکثر یاقوت های ستاره بدون توجه به میزان شفافیت یا کدر بودن آن به صورت دامله یا همان گنبدی شکل تراش داده میشوند.زیرا این نوع تراش باعث میشود ستاره روی سنگ بهتر نمایش داده شود. یک تراش خوب دامله باید دارای تقارن خوب و گنبدی صاف بوده و از هر زاویه ای که به گوهر نگاه میکنید باید حالت گرد آن قابل مشاهده باشد.

منابع Star Sapphire
امروزه مهمترین منابع این گوهر استرالیا، میانمار، سریلانکا و تایلند است، ولی مقدار قابل توجهی از یاقوت ستاره دار در برزیل، کامبوج، چین، کنیا، ماداگاسکار مالاوی،نیجریه،پاکستان،رواندا،تانزانیا،ایالاتمتحدهآمریکا (ایالتمونتانا)،ویتناموزیمبابوه وجود دارد.

روش های بهبود یاقوت ستاره ای
همواره برای بهبود رنگ، شفافیت و از بین بردن ضایعات در گوهر ها از روشهای مختلفی استفاده میشود. برای این گوهر ،گرم کردن با دمایی بین 1700 تا 1800 درجه سانتیگراد برای چندین ساعت کاربرد دارد. این روش اغلب باعث بهبود رنگ و وضوح جواهر می شود. گاهی اوقات برای بهبود ستاره روی یاقوت آنرا همراه با تیتانیوم گرم میکنند که البته گران قیمت ترین روش بهبود این سنگ کم نظیر است.