آماتیست

معرفی گوهر آمیتیس سبز 

 

معمولاً هنگامی که اسم آمیتیس سبز (Green Amethyst) به میان می آید افراد تعجب میکنند. زیرا آمیتیس با طیف رنگی بنفش شناخته میشود. در نتیجه شنیدن عبارت آمیتیس سبز مانند یاقوت زرد و زمرد قرمز برای بسیاری افراد تعجب آور است.

 
معرفی گوهر آمیتیس سبز

به هر حال آمیتیس سبز شاخه اي از كوارتز به حساب می آیدو از این لحاظ به آمیتیس شبیه است. شاید در اين زمينه كنجكاو شده و در جستجو ي اين باشيد كه آمیتیس سبز از كجا آمده و چگونه تشكيل شده است؟
گوهر شناسان، این سنگ قیمتی را با نام Prasiolite می شناسند. این واژه، ريشه ای يوناني داشته و به معناي تره فرنگي سبز است. Prasiolite در واقع کوارتزسبز طلایی (golden green quartz) است كه رنگ آن به سنگ بريل سبز طلايي و peridot شبيه است.
در بعضی موارد آنچه که در بازار به اصطلاح آمیتیس سبز خوانده میشود در واقع كوراتز مصنوعي است که با روش hydrothermal تولید شده است.
این سنگ معمولاً سبز کمرنگ و بیشتر از prasiolite به رنگ سبز-آبی نزدیک است. معمولاً رنگ غیر طبیعی نشانه مصنوعی بودن این گوهر است.
با اين حال كوارتز سبز بطور طبيعي بوجود نمي آيدو با گرما دادن بهكوارتز زرد و یا آمیتیس شکل مي گیرد. البته شایان ذکر است که از گرما دادن هر نوع آمیتیس و کوارتز زرد این سنگ بدست نمی آید.
به گفته منابع گوهر شناسي تنها كوارتز Motezuma در MinasGerais برزيل است كه براثر گرما prasiolite توليد مي كند. آمیتیس يا كوارتز زرد به دماي 500درجه سانتي گراد نياز دارد تابه رنگ سبز تره فرنگي در بيايد؛اما متاسفانه اين رنگ بر اثر تابش نور شديد خورشيد محو مي شود.
برخي مواقع کوارتز سبز به طور طبیعی ساخته میشود. این کوارتزها از خانواده کلسدونیكوارتز مي باشند.
این دسته شامل کریزوپراس و سنگ دلربا (Aventurine) میشود. سنگ دلربا عمدتا به رنگ سبز تيره مشاهده و گاهي اوقات به دلیل وجود میکا به رنگ متالیک سبز نیز یافت می شود.
کریزوپراس به دلیل وجود مقدار کمی نیکل، رنگی است و انواع آن در طیف سبز کمرنگ تا سبز تیره به وجود می آید اما مطلب مهم این است که این دو سنگ قیمتی، به صورت کاملاً طبیعی سبز هستند.
سرانجام در مورد اينكه چرا بهprasiolite در بازار آمیتیس سبز مي گويند، پاسخ مناسبي نداده ايم. در كمال تاسف به نظر می رسد که علت این نام گذاری حرص و آز فروشندگان جواهرات باشد.
آنها تلاش مي كنند كه این سنگ را به آمیتیس نسبت دهند، زیرا آمیتیس ارزشمندترین سنگ خانواده کوارتز میباشد. این فقط یک تلاش برای بالا بردن Prasiolite محسوب می شو، چرا که قطعا گوهر هاي سبز رنگ زيادي با كيفيت بهتر و ثبات رنگ بيش تر در بازار وجود دارد.